کیم داروش:

سفیر انگلیس در آمریکا در پیام‌هایی محرمانه درباره ترامپ به لندن هشدار داده است که کاخ سفید به‌طرز بی‌سابقه‌ای ناکارآمد شده و دوره ریاست‌جمهوری ترامپ می‌تواند با بی‌آبرویی به پایان برسد.

به گزارش خبرگزاری موج، کیم داروش، سفیر انگلیس در ایالات متحده آمریکا در پیام‌هایی محرمانه به دفتر نخست‌وزیری انگلیس، دونالد ترامپ،  رئیس‌جمهور آمریکا را بی کفایت، بی‌منطق و متزلزل توصیف کرد.

روزنامه «دیلی‌میل» که بامداد یکشنبه اسناد و مدارکی از این پیام‌های محرمانه داروش را مشاهده کرده، در خبری اختصاصی گزارش داد: «آقای کیم داروش طی تماس‌ها و گزارش‌های محرمانه شخصیت ترامپ را زیر سوال برده و به لندن هشدار می‌داده که کاخ سفید به‌طرز بی‌سابقه‌ای ناکارآمد شده و دوره ریاست‌جمهوری (ترامپ) می‌تواند با بی‌آبرویی به پایان برسد».

این روزنامه با اشاره به افشای بی‌سابقه چنین اطلاعات محرمانه‌ای دفتر نخست‌وزیری انگلیس، موارد مهم پیام‌های داروش را اینگونه شرح می‌دهد:

  • با استناد به منابع خودش، از درگیری‌های تلخی در کاخ سفید ترامپ خبر می‌دهد.
  • هشدار می‌دهد که ترامپ احتمالا به روسیه مدیون است.
  • شرح می‌دهد که سیاست‌های اقتصادی ترامپ می‌تواند نظام تجاری جهان را تخریب کند.
  • می‌گوید این ریاست‌جمهوریِ همراه با رسوایی ممکن است به زمین بخورد و احتمالا اکنون در ابتدای گردابی هستند که می‌تواند به بی‌آبرویی و سقوط ختم شود.
  • از احتمال حمله ترامپ به ایران ابراز نگرانی می‌کند.

بر این اساس، در یکی از مهمترین سند افشا شده آمده است: «ما واقعا باور نداریم که این دولت می‌تواند به وضع عادی برگردد و کمتر ناکارآمد، غیرقابل پیش‌بینی، جناح‌زده و از نظر دیپلماتیک بی‌منطق باشد».

سفیر انگلیس در آمریکا با بیان اینکه هرگز ترامپ را فردی شایسته برای ریاست‌جمهوری این کشور نمی‌دانسته، به مقامات لندن توصیه می‌کند «اگر می‌خواهید به‌صورت موثر با ترامپ تعامل کنید،‌باید خواسته خود را ساده و حتی بی‌پرده بگویید».

داروش همچنین در پیامی که به مشاور امنیت ملی بریتانیا ارسال کرده می‌گوید گزارش‌هایی که رسانه‌ها از «آشوب و درگیری‌های مسموم در کاخ سفید» مخابره کرده و ترامپ معمولا آنها را «اخبار جعلی» توصیف می‌کند، تا حد زیادی صحت دارند.

بخشی از این اسناد شامل تلگراف‌های دیپلماتیک درباره مباحثات درون دولت ترامپ برای محدود کردن برنامه هسته‌ای ایران و آشفتگی کاخ سفید در هدایت کردن حوادث اخیر برای نفتکش‌ها در تنگه هرمز بوده که در آنها آمده است: «سیاست آمریکا در قبال ایران بی‌ربط و آشوبناک است. غیر محتمل است که سیاست آمریکا در قبال ایران به این زودی‌ها متمرکز شود. این، یک دولت متفرق است».

وی همچنین ادعای اخیر ترامپ در لغو حمله موشکی به ایران به دلیل کشته شدن 150 نفر را غیرمعتبر توصیف کرد.

این اسناد دوره زمانی از ابتدای سال 2017 تا حال حاضر را پوشش داده و درباره موضوعات مختلفی از سیاست‌های ترامپ در قبال غرب آسیا تا برنامه‌هایش برای انتخابات ریاست‌جمهوری 2020 آمریکا است.

این روزنامه در پایان تحلیل کرد که اظهارات تند و جنجالی سفیر انگلیس در آمریکا می‌تواند «رئیس‌جمهور بدنام و زودرنج» کاخ سفید را خشمگین کرده و روابط ویژه دو کشور را به تیرگی بکشاند.

پیش از او نیز «پتر وستماکوت» سفیر سابق انگلیس در واشنگتن با بیان اینکه ایران کشوری متفاوت از کره شمالی است، گفته بود واشنگتن باید بخشی از تحریم‌های ایران را رفع کند تا بتواند تهران را به مذاکره متقاعد کند.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها