موج

فرانسه:

یک سخنگوی وزارت خارجه فرانسه در مورد تصمیم ایران برای توقف اجرای برخی از تعهداتش ذیل برجام، مدعی شد که تهران با این اقدام هیچ چیزی به دست نمی‌آورد.

به گزارش خبرگزاری موج، دولت فرانسه روز چهارشنبه (امروز) بار دیگر به ایران توصیه کرد که با وجود تحریم های آمریکا و خروج واشنگتن از برجام، به این توافق پایبند بماند.

به نوشته خبرگزاری «رویترز»، یک سخنگوی وزارت خارجه فرانسه در مورد تصمیم ایران برای توقف اجرای برخی از تعهداتش ذیل برجام، مدعی شد که تهران با این اقدام هیچ چیزی به دست نمی‌آورد.

پیش از این «امانوئل ماکرون» رئیس‌جمهور فرانسه هم گفته بود که این کشور در روزهای آینده گام‌هایی برای اطمینان از «پایبندی ایران به توافق هسته‌ای و ادامه بهره‌مندی از منافع اقتصادی این توافق»، برمی‌دارد.

ادعای ماکرون درباره وجود منافع اقتصادی در برجام در حالی مطرح می‌شود که دولت آمریکا بیش از یک سال است که رسما از توافق هسته‌ای با ایران خارج شده و تحریم‌های گسترده‌ای از جمله در حوزه نفتی، علیه مردم ایران وضع کرده است. همزمان، اروپا که هنگام خروج آمریکا از توافق وعده داد تبعات این اقدام بر اقتصاد ایران را جبران می‌کند، در عمل اقدام ملموسی انجام نداده و صرفا از ایران خواسته به صورت یکجانبه به توافق چندجانبه هسته‌ای پایبند بماند.

جمهوری اسلامی ایران در واکنش به این وضعیت، اردیبهشت ماه امسال پایبندی به سقف برجامی اورانیوم با غنای پایین و آب سنگین را به حالت تعلیق درآورد و این هفته از سقف ۳۰۰ کیلوگرمی اورانیوم با غنای ۳.۶۷ درصد عبور کرد. ایران تا نیمه تیر ماه به طرف‌های باقی‌مانده برجام فرصت داده تا برای عادی‌سازی روابط اقتصادی با ایران گام‌های عملی بردارند، در غیر اینصورت تهران بخش‌های دیگری از تعهدات خود را منطبق به مفاد برجام، تعلیق می‌کند.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها