گنگ شوانگ:

سخنگوی وزارت خارجه چین در واکنش به اقدام برجامی ایران گفت: فشار حداکثری آمریکا، دلیل ریشه‌ای تنش‌ها است.

به گزارش خبرگزاری موج، گنگ شوانگ، سخنگوی وزارت خارجه چین در بیانیه‌ای اعلام کرد: اقدام اخیر برجامی ایران نتیجه فشار حداکثری وارده به این کشور است.

بنا به گزارش خبرگزاری فرانسه، سخنگوی وزارت امور خارجه چین در خصوص عبور ذخایر اورانیوم غنی شده 3.67 درصد ایران از سقف 300 کیلوگرمی ابراز تأسف کرد و ادامه داد که «فشار حداکثری آمریکا، دلیل ریشه‌ای» تنش‌ها است.

وی افزود: «ما از تمامی طرفین ‌می‌خواهیم که به این قضیه نگاه بلندمدت داشته باشند و خویشتنداری در پیش بگیرند و با یکدیگر به برجام پایبند باقی بمانند تا در این اوضاع پرتنش، تنش‌های بیشتر به وجود نیاید».

جمهوری اسلامی ایران اردیبهشت ماه امسال، یک سال پس از خروج یکجانبه آمریکا از توافق هسته‌ای و پس از اثبات ناکارآمدی راهکارهای پیشنهادی اروپا برای جبران تبعات اقتصادی خروج آمریکا از برجام ، اعلام کرد بخشی از تعهدات خود در برجام را معلق می‌کند.

عدم پایبندی به سقف ۳۰۰ کیلوگرمی اورانیوم با غنای ۳.۶۷ درصد یکی از این تصمیمات بود، که روز گذشته رسما عملی شد. ایران ۶۰ روز به طرف‌های باقی‌مانده در برجام فرصت داده تا به نحوی آثار ناشی از تحریم‌های یکجانبه واشنگتن را جبران کنند، در غیراینصورت تهران گام‌های تازه‌ای در جهت کاهش تعهد به برجام برخواهد داشت.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها