موج

تظاهرکنندگان عراقی اقدام به آتش زدن پرچم رژیم صهیونیستی در برابر مقر سفارت بحرین در منطقه المنصور در غرب بغداد کردند.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از سومریه نیوز عراق، تظاهرکنندگان خشمگین عراقی شب گذشته (6 تیر) در اعتراض به معامله قرن و کارگاه منامه به مقر سفارت بحرین حمله کردند. آنها پرچم بحرین را پایین آورده و پرچم فلسطین را به جای آن افراشتند، در حالی که تعداد زیادی نیروی وزارت کشور برای متفرق کردن تظاهرکنندگان و کنترل اوضاع وارد مقر سفارت شدند.

یاسین یاسری، وزیر کشور جدید عراق در واکنش به رویدادهای مقابل سفارت بحرین به سومریه نیوز گفت: نیروهای امنیتی ۵۴ فرد که را به سفارت بحرین در منطقه المنصور در غرب بغداد یورش برده‌ بردند، بازداشت کردند.

یاسری افزود: تدابیر قانونی در حق این افراد اعمال می‌شود و امنیت سفارت و هیئت‌های دیپماتیک خط قرمز است و هرگز اجازه نمی‌دهیم تحت هر شرایطی این خط قرمز زیر پا گذاشته شود.

وزیر کشور عراق تاکید کرد، دستور تشکیل شورای تحقیقاتی را درباره آمر نیروهای محافظ سفارت داده است. او همچنین خود در پی حادثه در مقر سفارت بحرین در بغداد رخ داده حاضر شد.

دفتر عادل عبدالمهدی، نخست وزیر عراق نیز در بیانیه‌ای اعلام کرد، دولت نسبت به اقدام برخی تظاهرکنندگان درباره حمله به ساختمان سفارت بحرین، کشور برادر و انجام اقدامات خرابکارانه مغایر با قانون و چارچوب دولت و حمایت از هیئت‌های دیپلماتیک متاسف است.

در این بیانیه آمده است، سیستم‌های امنیتی تدابیر قاطعانه و فوری را برای بیرون کردن آنها از داخل سفارت لحاظ و برای تامین امنیت لازم و بازداشت مسببان این اقدام و تحویل آنها به مراجع قضایی و برقراری مجدد نظم تدابیری را اتخاذ کرده‌اند.

در پی این رویداد، بحرین سفیر خود در عراق را برای رایزنی فراخواند.

وزارت خارجه بحرین در سایت اینترنتی خود اعلام کرد، حمله مردود به مقر سفارت بحرین در بغداد را از سوی تظاهرکنندگان را محکوم می‌کند.

در این راستا کشورهای دوست و هم‌پیمانان همیشگی منامه یعنی عربستان و امارات فورا واکنش نشان دادند.

ثامر السبهان، وزیر مشاور سعودی در امور کشورهای خلیج فارس توییت کرد، آنچه در سفارت بحرین در بغداد رخ داد امری بسیار تاسف برانگیز است.

همچنین انور قرقاش، وزیر مشاور در امور خارجه امارات تاکید کرد: حمله به سفارت بحرین امری مردود، محکوم و تنشی خطرناک در سطح قانونی و سیاسی است.

او توییت کرد: از دولت عراق می‌خواهیم تمام مسؤولیت‌های قانونی خود و تعهدات حقوقی خود را در زمینه حمایت از فعالیت‌ دیپلمایتک و تامین امنیت مقرهای دیپلماتیک در پایتخت و دیگر شهرهای عراق انجام دهد.

وزار خارجه امارات نیز در بیانیه‌ای ضمن محکومیت شدید این حمله اظهار کرد، این حادثه نقض علنی عرف‌ها و منشورهای دیپلماتیک در روابط دیپلماتیک و سازماندهی روابط دیپلماتیک میان کشورهاست.

در این بیانیه از دولت عراق خواسته شده به وظایف خود در قبال تعهدات بین‌المللی براساس معاهدات بین‌المللی که امنیت فعالیت دیپلماتیک را تضمین می‌کنند، عمل کند.

امارات همبستگی و حمایت کامل خود از دولت بحرین را در برابر تمام تهدیدات امنیتی و فعایت مقرهای دیپلماتیک آن اعلام کرد.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها