معترضان سودانی با پیشنهاد دولت اتیوپی مبنی بر ایجاد یک دولت که اکثریت آن با غیرنظامیان باشد، جهت دوره انتقال قدرت سیاسی در این کشور موافقت کرده اند.

به گزارش خبرنگار بین الملل خبرگزاری موج به نقل از ژاپن تایمز، رهبران معترضان سودان اعلام کردند: ایجاد یک دولت که اکثریت آن از غیرنظامیان تشکیل شده باشد را برای دوره انتقال قدرت سیاسی در این کشور پذیرفته اند. این امر، برگرفته از پیشنهادی بوده است که هیات میانجی گری اتیوپی آن را مطرح کرده است. 

براساس طرح میانجی گرانه اتیوپی، دولتی به طور موقت سرکار خواهد آمد که از 15 عضو تشکیل می شود. 8 نفر از آن ها غیرنظامی و 7 تن دیگر از اعضای شورای نظامی سودان خواهند بود. شورای نظامی سودان هنوز هیچ پاسخی به پیشنهاد هیات اتیوپیایی نداده است.بابیکر فیصل یکی از رهبران معترضان سودانی گفت: ما فکر می کنیم پذیرش پیشنهاد هیات اتیوپی، جهش قابل توجهی در راستای تحقق اهداف انقلاب سودان است که همان آزادی، صلح و عدالت است. این امر کشور را به راه درست خود بازخواهد گرداند و به سودان کمک می کند تا در مسیر دموکراسی پایدار گام بردارد.

اتیوپی که از جمله بازیگران فعال در راستای تنش زدایی در سودان بوده است، از روز 3 ژوئن که معترضان سودانی به نحو خشونت باری توسط نظامیان و شبه نظامیان سودانی سرکوب شدند، تلاش های خود را متوقف ساخته است. سودان از زمان خلع عمرالبشیر از قدرت، در تنش و ناآرامی به سر می برد.