چاووش اوغلو در واکنش به تهدیدهای اتحادیه اروپا درباره احتمال تحریم حفاری‌های ترکیه در آب‌های مورد مناقشه نزدیک جزیره قبرس گفتد: اتحادیه اروپا هیچ حق و اختیاری برای تعیین سرحدها و مرزها ندارد.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از اسپوتنیک، چاووش اوغلو ، وزیر خارجه ترکیه در واکنش به تهدیدهای اتحادیه اروپا درباره احتمال تحریم حفاری‌های ترکیه در آب‌های مورد مناقشه نزدیک جزیره قبرس اظهار کرد: اتحادیه اروپا هیچ حق و اختیاری برای تعیین سرحدها و مرزها ندارد.

چندی قبل شورای اتحادیه اروپا از ترکیه خواست که به حقوق قبرس احترام بگذارد.

فاروق قایماقچی، معاون وزیر خارجه ترکیه اعلام کرد: ما باید در مدیترانه همکاری کنیم. اما نمی‌توانیم تلاش کنیم که سرحدهای یک کشور را از طریق پروژه‌های دریانوردی تعیین و مشخص کنیم. مرزهای یک کشور توسط اتحادیه اروپا تعیین نمی‌شود. اتحادیه اروپا نمی‌تواند چنین قضاوتی داشته باشد.

قایماقچی گفت: ترکیه امیدوار است انرژی به یکی از حوزه‌های همکاری تبدیل شود نه حوزه تنش و درگیری.

ترکیه اعلام کرده است که قبرس یونانی نشین به طور غیرقانونی عملیات حفاری را انجام داده و حقوق قبرس ترک نشین را نادیده می‌گیرد.

چندی قبل، در پی افزایش تنش‌ها میان آنکارا و قبرس یونانی نشین درباره عملیات حفاری در مدیترانه ، مولود چاووش‌اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه با تاکید بر موضع حقوقی و سیاسی ترکیه گفت: مناطق حفاری توسط ترکیه به طور کامل بر اساس اعلام سازمان ملل تحت قلمروی این کشور قرار دارد.