رئیس جمهور ترکیه در پنجمین نشست سران کنفرانس تعامل و اعتمادسازی در آسیا، به اهمیت حل بحران سوریه برای حفظ صلح و ثبات منطقه‌ای اشاره کرد.

به گزارش خبرگزاری موج، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه در پنجمین نشست سران کنفرانس تعامل و اعتمادسازی در آسیا (سیکا) اظهار کرد: روابطی که ما با یک کشور یا منطقه برقرار کردیم، هرگز علیه دیگر مناطق یا کشورهای ثالث نبوده است. ما تلاش می‌کنیم تا روابطمان را در غرب، شرق، شمال و جنوب توسعه دهیم.

به گزارش روزنامه دیلی صباح، اردوغان همچنین به اهمیت حل بحران سوریه برای حفظ صلح و ثبات منطقه‌ای اشاره کرد. وی همچنین از این ایده که برای حل بحران سوریه باید به رویکردهای یکجانبه متوسل شد، انتقاد کرد.

رئیس جمهور ترکیه تاکید کرد: مشخص است که امروزه رویکردهای یکجانبه نمی‌توانند راه حلی برای صلح و ثبات در جهان باشند. من شاهد بودم که رهبران دیگر کشورهای شرکت‌کننده در نشست سیکا نیز دیدگاهی مشابه دیدگاه من مطرح کردند.

اردوغان همچنین روابط کشورش با روسیه و چین را تحسین کرد.

سیکا در سال ۱۹۹۲ میلادی با ابتکار عمل قزاقستان و با هدف ایجاد شرایطی برای ارتقای صلح، تصمیم‌گیری و اجرای برنامه‌هایی در زمینه امنیتی در آسیا تشکیل شد. تا امروز ۲۷ کشور آسیایی جزو اعضای سیکا هستند. از سال ۲۰۱۴ میلادی مقر سیکا در نور سلطان (آستانه) پایتخت قزاقستان قرار گرفته است.