وزیر دفاع موقت آمریکا درباره فروش سلاح به عربستان گفت: اگر آنها از آمریکا که متحدشان است خرید نکنند، بعد به دلایل امنیتی به سراغ چین یا روسیه می‌روند.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، پاتریک شاناهان ، وزیر دفاع موقت آمریکا  در جریان دیدار با همتای گرجستانی خود در جمع خبرنگاران اظهار کرد: شرایط عربستان و امارات به گونه‌ای است که باید این سوال را پرسید که چگونه ما می توانیم فروش‌های نظامی خارجی را برای آنها تامین کنیم که از خودشان دفاع کنند؟ و حقیقت اصلی این است که در این فضای به شدت تهدید آمیز و پرمخاطره پاسخگو باشیم. دوماً اینکه اگر آنها از آمریکا که متحدشان است خرید نکنند، بعد به دلایل امنیتی به سراغ چین یا روسیه می‌روند.

هفته گذشته کمیته روابط خارجی سنا در بیانیه‌ای اعلام کرد، سناتورها ۲۲ قطعنامه جداگانه تقدیم می‌کنند تا مانع از اجرای قراردادهای تسلیحاتی دولت ترامپ با عربستان و امارات شوند و همچنین بر نقش کنگره در تایید فروش‌های تسلیحاتی به دولت‌های خارجی تاکید کنند.

این سناتورها تاکید دارند، آنطور که دولت ترامپ وارد فروش‌های تسلیحاتی شده، بی‌سابقه است و با اقدام و همکاری دیرینه میان کنگره و قوه مجریه تناقض دارد. ایالات متحده بسته تسلیحاتی هشت میلیارد و ۱۰۰ میلیون دلاری با عربستان دارد که شامل ۱۲۰ هزار بمب هدایت‌شونده، حمایت از جنگنده‌های اف -۳۵ سعودی ، فروش خمپاره، موشک‌های ضد تانک و مسلسل‌های کالیبر ۵۰ می‌شود.