خالد الفالح، وزیر انرژی سعودی گفت: ریاض در اکتبر سال جاری میلادی میزبان ولادیمیر پوتین ، رییس جمهور روسیه است.

به گزارش خبرگزاری موج، خالد الفالح   وزیر انرژی سعودی که ریاست کمیته مشترک سعودی-روسی را برعهده دارد اظهار کرد: ریاض در اکتبر سال جاری میلادی میزبان ولادیمیر پوتین ، رییس جمهور روسیه است.

به نوشته اسپوتنیک، او ابراز امیدواری کرد که این سفر موجب توسعه روابط فی مابین شود و گفت: پیش‌بینی‌ می‌کنیم که به هنگام سفر ولادیمر پوتین به عربستان سعودی روابط ما با جهش بزرگی مواجه شود.

سخنگوی ریاست‌جمهوری روسیه روز جمعه گذشته از بررسی مقدمات سفر پوتین به عربستان خبر داده اما تاریخی برای آن ذکر نکرده بود. پادشاه سعودی در سفر اکتبر 2018 به مسکو ازپوتین برای سفر به ریاض دعوت بعمل آورده بود.

روابط مسکو-ریاض در یک سال گذشته شاهد پیشرفت قابل ملاحظه‌ای بوده و مسئولان دو کشور دیدارهای متعددی با یکدیگر داشته‌اند. در ماه مارس گذشته «سرگئی لاوروف» وزیر خارجه روسیه در سفری به ریاض با مقامات سعودی دیدار کرد که یکی از مباحث مطرح شده در این سفر، آماده کردن زمینه‌های سفر پوتین به عربستان بود.

به نوشته منابع خبری به نطر می‌رسد موضوعات بازار جهانی نفت، سرمایه‌گذاری‌های دو جانبه، بحران سوریه و یمن و مسأله ایران از مباحثی است که در سفر آتی پوتین به ریاض مطرح شود.

«خالد الفالح» پنج‌شنبه هفته گذشته (ششم ژوئن) در سفری به مسکو در نشست اقتصادی سن پترزبورگ شرکت کرد و گفت که شرکت آرامکو و دیگر شرکت‌های سعودی در صدد سرمایه‌گذاری در روسیه هستند.