دادگاه قانون اساسی مولداوی، ایگور دودون رییس جمهور این کشور را از مسولیت ریاست جمهوری خلع کرد.

به گزارش خبرگزاری موج بنا بر گزارش شبکه تی‌آرتی، دادگاه قانون اساسی مولداوی امروز  ایگور دودون رئیس‌جمهور مولداوی را از مسئولیت ریاست جمهوری خلع و همچنین پاول فیلیپ را به عنوان رئیس‌جمهور موقت و سرپرست ریاست جمهوری تعیین کرد.

اقدام دادگاه قانون اساسی مولداوی در حالی صورت گرفت که روز شنبه (دیروز) رئیس‌جمهور مولداوی اعلام کرده بود که در برابر فشارها برای استعفا تسلیم نمی‌شود.

به گزارش «اسپوتنیک» دودون گفته بود: «در ساعت‌ها و روزهای آینده فشار جدی اول از همه روی من خواهد آمد و به من فشار خواهد آمد که استعفا دهم. می‌دانم که اعضای پارلمان در حال تدارک برای برگزاری تظاهرات زیاد (علیه من) هستند اما من تسلیم نخواهم شد».

اقدام دادگاه قانون اساسی مولداوی در حالی صورت گرفت که احزاب سیاسی در این کشور، روز گذشته بر سر تشکیل یک کابینه جدید به نخست‌وزیری «مایا ساندو» وزیر علوم پیشین مولداوی به توافق رسیدند.

ساندو که رئیس ائتلاف سیاسی موسوم به «اِی‌سی‌یو‌ام» (ACUM) است که مواضع حمایتی در قبال اتحادیه اروپا دارد، روز گذشته توانسته بود در رایزنی‌ها با حزب سوسیالیست حامی روسیه ، به یک ائتلاف برای تشکیل کابینه دست پیدا کند.

طبق قانون اساسی مصوب سال ۱۹۹۴ مولداوی، یک دادگاه مستقل قانون اساسی متشکل از ۶ قاضی در این کشور ایجاد شده است. قضات دادگاه قانون اساسی را رئیس‌جمهور(۲ نفر)، پارلمان (۲ نفر) و شورای عالی مولداوی (۲ نفر) به مدت ۶ سال تعیین می‌کنند.