رئیس‌جمهور آمریکا امروز برای سفر سه روزه رسمی به دعوت الیزابت دوم وارد انگلیس شد.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، دونالد ترامپ ، رئیس‌جمهور آمریکا و همسرش ملانیا در اولین روز سفرشان با الیزابت دوم، ملکه بریتانیا و دیر اعضای خاندان سلطنتی دیدار کرده و بعد به کلیسای وست‌مینستر می‌روند.

ترامپ فردا سه‌شنبه نشست دوجانبه‌ای با ترزا مِی ، نخست‌وزیر مستعفی بریتانیا خواهد داشت که هفتم ژوئن بر سر جنجال‌های بریگزیت کناره‌گیری کرد اما هنوز جایگزینی تعیین نشده است. ترامپ روز چهارشنبه در مراسم‌هایی به مناسبت هفتاد و پنجمین سالروز عملیات شکست آلمان در جبهه نرماندی در جنگ جهانی دوم شرکت خواهد کرد.

سفر ترامپ در شرایطی انجام می‌شود که او پیشتر از مدیریت ترزا می در مساله بریگزیت به شدت انتقاد کرده و از او خواسته بود تا موضع تندتری را علیه شرکت هوآوی چین در پیش بگیرد. سفر سوم تا پنجم ژوئن رئیس‌جمهوری آمریکا از جمله شامل ضیافت نهار با ملکه الیزابت، چای با ولیعهد بریتانیا، ضیافت شام در کاخ باکینگهام و گردشی در کلیسای وست‌مینستر در مرکز لندن می‌شود.

رئیس‌جمهوری غیر قابل پیش‌بینی آمریکا پیش از سفرش به انگلیس رفتارهای غیر عادی هم داشته است: او خواستار بریگزیت قاطع شد، از جانشین بالقوه ترزا می حمایت کرد و نمایندگان او بر موضع قاطع انگلیس در قبال شرکت هوآوی تاکید کردند.

ترامپ پیش از عزیمت به خبرنگاران تاکید کرد: خب ما به بریتانیا می‌رویم و معتقدم که این خیلی مهم است و قطعاً خیلی جالب خواهد بود و خیلی چیزها در بریتانیا در جریان است و اطمینان دارم که در نهایت برای آنها بسیار خوب خواهد شد. همانطور که می‌دانید آنها می‌خواهند با ایالات متحده تجارت داشته باشند و معتقدم فرصتی برای یک توافق تجاری بسیار بزرگ در آینده‌ای نزدیک وجود دارد. باید ببینیم چطور به سرانجام می‌رسد.