وزیر خارجه آمریکا هشدار داده ملت هایی که با شرکت چینی هوآوی کار کنند از دسترسی به شبکه اطلاعات ایالات متحده آمریکا محروم خواهند شد.

به گزارش خبرنگار بین الملل خبرگزاری موج به نقل از ینی شفق، مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا گفت: امکان دارد ایالات متحده آمریکا دیگر اطلاعات حساس امنیتی را با ملت هایی که همکاری نزدیک ارتباطی و تکنولوژیک با شرکت چینی هوآوی دارند، به اشتراک نگذارد. 

پمپئو این هشدار را پس از ملاقات روز جمعه(10 خردادماه) با همتای آلمانی خود هایکو ماس در برلین مطرح کرده است. آلمان در زمره کشورهایی بوده است که تاکنون به درخواست آمریکا مبنی بر قطع ارتباطات با شرکت هوآوی پاسخ مثبت نداده اند. ایالات متحده آمریکا علی رغم اختیار دادن به کشورها برای انتخاب شرکت هایی که دوست دارند با آن ها کار کنند، با این حال نسبت به ارتباط با شرکت هایی از قبیل هوآوی و خطراتی که از این منظر آن ها را تهدید خواهد کرد هشدار داده است. 

آمریکا در ماه جاری از آلمان که یکی از شرکای نزدیک این کشور است درخواست کرده تا از راه اندازی شبکه 5G ساخت چین در این کشور خودداری ورزیده زیرا احتمال جاسوسی چین از این شبکه وجود دارد.