مشاور امنیت ملی آمریکا در ادعایی مضحک گفت: تردید ندارم ایران پشت ماجرای حمله به چند نفتکش در بندر فجیره در امارات قرار دارد.

به گزارش خبرگزاری موج، به نوشته نشریه نشنال، جان بولتون ، مشاور امنیت ملی آمریکا در سفر به ابوظبی  در جمع خبرنگاران در سفارت واشنگتن در ادعایی مضحک اظهار کرد: تردید ندارم ایران پشت ماجرای حمله به چند نفتکش در بندر فجیره در امارات قرار دارد.

چهار نفتکش که دو تای آن متعلق به عربستان ، یکی از آنها اماراتی و دیگری متعلق به نروژ است به تازگی در بندر فجیره امارات در یک عملیات خرابکارانه دچار سانحه شدند.

این ادعای بی‌اساس و واهی در حالی مطرح می‌شود که کمال خرازی، رئیس شورای راهبردی روابط خارجی کشورمان پیش از این در گفت‌وگو با شبکه خبری فرانس ۲۴ رویداد اخیر در آب‌های عمان برای تعدادی نفت‌کش را مشکوک توصیف کرد و گفت که باید برای روشن شدن واقعیات تحقیق شود.

خرازی تصریح کرد: این یک رویداد مشکوک است و باید برای روشن شدن واقعیات تحقیق شود. در شرایط خطرناک کنونی این قبیل حوادث ممکن است از سوی طرف سومی برای ایجاد تنش و بی‌ثباتی انجام گیرد. به همین علت انتظار از همه این است که دقت کنند و تحقیق نمایند تا حقیقت روشن شود و در دام نیفتند.

وی درباره ادعاهای خصمانه مبنی بر دست داشتن ایران در این حوادث، این ادعا را رد و تاکید کرد: مشخص است که ایران هرگز دخالتی در این ماجرا نداشته است و ارتباطی با آنچه اتفاق افتاد ندارد و لذا باید تحقیق شود تا عناصر دخیل در این حادثه معلوم شوند.

همچنین سید عباس موسوی ، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران حوادث روز یکشنبه، ۲۲ اردیبهشت برای چند کشتی در دریای عمان را نگران کننده و تأسف بار دانست و خواهان روشن شدن ابعاد دقیق این حادثه شد.

موسوی با اشاره به تأثیر منفی این حوادث بر سلامت کشتیرانی و امنیت عبور و مرور دریایی نسبت به هرگونه دسیسه از سوی بدخواهان جهت برهم زدن ثبات و امنیت در منطقه هشدار داد و خواهان هوشیاری کشورهای منطقه نسبت به هرگونه ماجراجویی از سوی عوامل خارجی شد.