روسیه و سودان برای گسترش روابط خود در زمینه‌های آموزش نظامی مشترک نیروها، آموزش مهندسی، آموزش نظامی، پزشکی نظامی، تاریخ و هیدروگرافی نظامی و همچنین ورزش و فرهنگ تلاش و همکاری خواهند کرد.

به گزارش خبرگزاری موج، شبکه روسیا الیوم به نقل از پایگاه اطلاعات حقوقی روسیه اعلام کرد: توافق نظامی صورت گرفته میان روسیه و سودان بر اجازه ورود به کشتی‌های جنگی به بنادر دو کشور تاکید داشته،  و این امر باید در حداقل هفت روز کاری قبل از زمان ورود کشتی‌ها اعلام شود.

طبق این گزارش، هدف از توافق مذکور؛ گسترش همکاری نظامی میان روسیه و سودان طبق قوانین دو کشور، اصول، قوانین و معاهدات بین‌المللی است.

طبق این توافق، دو طرف به تبادل اطلاعات و دیدگاه‌ها درباره مسائل نظامی، سیاسی و تقویت اعتماد متقابل و امنیت بین‌المللی خواهند پرداخت.

همچنین روسیه و سودان برای گسترش روابط خود در زمینه‌های آموزش نظامی مشترک نیروها، آموزش مهندسی، آموزش نظامی، پزشکی نظامی، تاریخ و هیدروگرافی نظامی و همچنین ورزش و فرهنگ تلاش و همکاری خواهند کرد.

طبق توافق صورت گرفته میان مسکو و خارطوم ، دو طرف همچنین تجربیات خود را برای حفظ صلح تحت نظارت سازمان ملل و همکاری در فعالیت‌های جستجو و امدادرسانی در دریا به کار خواهند گرفت.

تحولات اخیر سودان مانع از اجرایی شدن این توافق نشده، طوری که توافق مذکور ۹ مه جاری وارد فاز اجرایی شد.