رییس جمهور آمریکا گفت: از مناقشه تجاری واشنگتن – پکن بسیار خوشحال هستم و گرچه چین قصد دارد تا ابر قدرت اول جهان شود اما قرار نیست چنین اتفاقی در دوران ما رخ دهد.

به گزارش خبرگزاری موج، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، آمریکا و چین که از سال گذشته درگیری یک جنگ تجاری شدند، مرتبا جلساتی را در راستای یافتن یک راه‌حل درباره این تنش برگزار می‌کنند اما گفت‌وگوها تاکنون نتیجه‌ای نداشته و در آخرین مراحلش به مانعی برخورد کرده است. ایالات متحده از آن زمان چین را به عقب‌نشینی لحظه‌ آخری از یک توافق متهم می‌کند.

دونالد ترامپ به شبکه خبری فاکس نیوز گفت: اقتصاد ما فوق‌العاده بوده است. چون آنها دنبال ما می‌آمدند، می‌خواستند از ما جلو بزنند. اگر هیلاری کلینتون رئیس‌جمهور آمریکا می‌شد، چین تا پایان دولت او اقتصادی به مراتب بزرگتر از ما ایجاد می‌کرد اما اکنون آنها به چنین خواسته‌ای نزدیک هم نشده‌اند.

ترامپ همچنین مدعی شد: چین همانند آمریکا خوب عمل نمی‌کند. ما میلیاردها دلار گرفته‌ایم. قطعا چین همانند ما خوب عمل نمی‌کند.

او در ادامه گفت که از مناقشه تجاری واشنگتن – پکن "بسیار خوشحال" است و گرچه "چین قصد دارد تا ابر قدرت اول جهان شود اما قرار نیست چنین اتفاقی در دوران ما" رخ دهد.    

ایالات متحده اخیرا تعرفه‌های کالاهای چینی به ارزش ۲۰۰ میلیارد دلار را در بحبوحه گفت‌وگوهای تجاری افزایش داد. چین به تلافی آن قصد دارد از اول ژوئن حق گمرکی کالاهای وارداتی از آمریکا به ارزش ۶۰ میلیارد دلار را افزایش بدهد. ترامپ تاکید کرد: چین حس می‌کند در مذاکرات اخیر به صورت بدی ضربه خورده است و ممکن است که منتظر انتخابات بعدی آمریکا باشد.