ترامپ دستور تشکیل پرونده هایی برای صدور حکم عفو برای آن دسته از نظامیان آمریکایی که متهم به جنایت جنگی شده اند را صادر کرده است.

به گزارش خبرنگار بین الملل خبرگزاری موج به نقل از رویترز، دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا دستور تشکیل پرونده هایی را برای عفو شماری از نیروهای نظامی آمریکایی که متهم و یا محکوم به جنایت جنگی شده اند، صادر کرده است. در میان این افراد، یک نظامی آمریکایی وجود دارد که در ماه های اخیر توجه رسانه ها را به خود جلب کرده است. این متهم که ادوارد گالاگر نام دارد، به شلیک به غیرنظامیان در عراق متهم شده است. 

ترامپ دستور آماده سازی فوری مدارک لازم برای انجام این کار را داده است. تشکیل پرونده های مربوط به عفو، به طور معمول ماه ها طول می کشد با این حال، وزارت دادگستری آمریکا در تلاش است تا این کار را تا قبل از تعطیلات آخر هفته به اتمام رساند. وزارت دادگستری آمریکا از اظهارنظر در مورد این قضیه خودداری ورزیده است. 

ناظران قضایی آمریکا بر این باورند که چنین رویه ای در تاریخ اخیر آمریکا بی سابقه است. عده ای نیز نگران از آن هستند که اعمال چنین رویه هایی، مشروعیت قوانین نظامی را زیر سوال ببرد.