وزیر خارجه ترکیه گفت: در حال حاضر هیچ حرفی مبنی بر به تعویق انداختن توافق اس ۴۰۰ و یا تعلیق آن مطرح نیست.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از خبرگزاری سی‌ان‌ان ترک مولود چاووش اوغلو ، وزیر خارجه ترکیه در این باره اظهار کرد: در حال حاضر هیچ حرفی مبنی بر به تعویق انداختن توافق اس ۴۰۰ و یا تعلیق آن مطرح نیست. درباره تشکیل کمیسیون، مذاکراتی با آمریکا رد و بدل می‌شود. ما می‌خواهیم اگر یک کار گروهی فعالیت می‌کند، بدون پیش شرط باشد. ما در این باره به خودمان اطمینان داریم. بر همین اساس اگر آمریکا حسن نیت داشته باشد این پیشنهاد را قبول می‌کند.

وی در ادامه اظهاراتش در باره مذاکرات تلفنی رؤسای جمهور ترکیه و روسیه گفت: این مذاکرات در چارچوب توافق ادلب بود. روسای جمهور  روسیه و ترکیه در این مذاکرات تلفنی بر تشکیل یک کار گروه مشترک در ادلب توافق کردند. موضع جنگ طلبانه دولت دمشق باید به پایان برسد. و بعد از آن ادعاهای مطرح شده از سوی هر دو طرف در میز مذاکره حل شود.

او در بخش دیگر از اظهاراتش گفت: سازمان فتو در قرقیزستان فعالیت گسترده داشته و تلاش می‌کند روابط ترکیه و قرقیزستان را برهم زند. در این باره با سفیر جدید این کشور در ترکیه گفتگو کرده‌ام.

چاووش اوغلو در بخش دیگری از اظهاراتش درباره قبرس اعلام کرد: ما در حوزه بین‌الملل حاضر هستیم با همه طرف‌ها گفت‌وگو کنیم. اما دراین‌باره مهمترین مساله، رویکرد است. ما از حقوق مردم قبرس ترک نشین حمایت می‌کنیم. در حال حاضر قبرس یونانی نشین با نادیده گرفتن حقوق مردم قبرس ترک نشین دست به حفاری می‌زند.