سخنگوی دبیرکل سازمان ملل گفت: سازمان جهانی بهداشت ۲۶۴ کشته و بیش از ۱۲۰۰ زخمی ثبت کرده که شامل غیرنظامیان و نیروهای مسلح از زمان آغاز درگیری‌ها در طرابلس است و سازمان ملل نیز برای ارائه کمک به حدود ۱۰۰ هزار تن خواستار کمک مالی به ارزش ۱.۲ میلیون دلار است.

به گزارش خبرگزاری موج، به نقل از روزنامه رای‌الیوم، احمد المسماری، سخنگوی نیروهای موسوم به ارتش ملی لیبی تحت فرماندهی خلیفه حفتر در نشست خبری بدون بیان جزئیات گفت: نیروهای دولت توافق ملی در حال حاضر به دنبال پیشروی در جنوب طرابلس هستند و درگیری‌ها همچنان ادامه دارد.

وی افزود: این نیروها طی چهار حمله هوایی پایگاه‌های نیروهای دولت توافق ملی را در طرابلس و اردوگاه ۲۷ واقع در غرب این استان را مورد هدف قرار دادند. اردوگاهی که پایگاه اصلی دولت توافق ملی محسوب می‌شود.

از سوی دیگر، دولت توافق ملی نیروهای حفتر را به کشته شدن شش مهاجر غیرنظامی و زخمی شدن ۱۱ تن دیگر در جریان حمله به مرکز پناهندگی در جنوب طرابلس متهم کرد. مصطفی المجعی، سخنگوی این دولت در عملیات نظامی "آتشفشان خشم" گفت، نیروهای حفتر به مرکز پناهندگی مذکور حمله کرده و در اثر این حمله غیر موجه افراد مذکور کشته و زخمی شدند.

طرابلس از حدود دو هفته پیش در پی آغاز عملیات نظامی نیروهای حفتر شاهد درگیری‌های مستمر است.

در نیوریورک هم استفان دوجاریک، سخنگوی دبیرکل سازمان ملل گفت: دفتر هماهنگی امور انسانی از حمله ارتش ملی به مرکز پناهندگی در طرابلس خبر داد. وی در یک نشست خبری افزود، در این مرکز ۸۹۰ آواره و مهاجر حضور دارند و جامعه انسانی به منظور ارائه کمک‌ها در سریع‌ترین زمان ممکن وضعیت را از نزدیک پیگیری می‌کند.

دوجاریک گفت: حدود ۳۶۰۰ آواره و مهاجر محاصره شده در بازداشتگاه‌های نزدیک به خطوط مقدم در لیبی وجود دارند و پنج مورد از این مراکز در مناطق درگیری و شش مورد دیگر نزدیک به این مناطق هستند.

وی ادامه داد: سازمان جهانی بهداشت ۲۶۴ کشته و بیش از ۱۲۰۰ زخمی ثبت کرده که شامل غیرنظامیان و نیروهای مسلح از زمان آغاز درگیری‌ها در طرابلس است و سازمان ملل نیز برای ارائه کمک به حدود ۱۰۰ هزار تن خواستار کمک مالی به ارزش ۱.۲ میلیون دلار است.

از سوی دیگر، انگلیس نسبت به درگیری‌های مستمر در طرابلس ابراز نگرانی کرده و از جامعه بین‌الملل خواست برای برقراری آتس‌بس در لیبی متحد شود.

مارک فیلد، معاون وزیر خارجه انگلیس در امور خاورمیانه در صفحه خود در توئیتر نوشت: اتحاد جامعه بین‌الملل برای برقراری آتش‌بس در لیبی ، رساندن کمک‌های انسانی و از سرگیری مذاکرات سیاسی حائز اهمیت است.

انگلیس در نشست شورای امنیت درباره وضعیت لیبی، از صدور موضع متحد برای آتش‌بس در لیبی به دنبال مخالفت فرانسه، آمریکا و روسیه ناکام ماند.

همچنین فائز السراج، رئیس شورای ریاستی دولت توافق ملی در واکنش به حملات نیروهای حفتر به همه گروه‌های مسلح حامی این دولت دستور داد، عملیات نظامی "آتشفشان خشم" را برای مقابله با حفتر آغاز کنند که در اثر آن بر برخی پایگاه‌های نزدیک طرابلس از جمله فرودگاه این استان کنترل یافتند. المجعی در این باره گفت، نیروهای دولت توافق ملی دستوراتی برای پبشروی از سه محور جهت کنترل بر این فرودگاه و اطراف آن دریافت کرده‌اند.