وزیر انرژی آمریکا گفت: چند مجوز برای فروش تکنولوژی هسته‌ای به عربستان سعودی صادر کرده است .

به گزارش خبرگزاری موج، ریک پری که در کمیته‌ای در سنای آمریکا صحبت می‌کرد، گفت، نمی‌داند این مجوزها را قبل از قتل جمال خاشقجی ، روزنامه‌نگار منتقد سعودی صادر کرده و یا بعد از آن.

در پی اظهارات پری، وزارت انرژی آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد، در مجموع هفت مجوز برای شرکت‌های آمریکایی که خواهان مشارکت در برنامه هسته‌ای عربستان بوده‌اند، صادر شده‌ است.

در این بیانیه آمده این مجوزها شامل انتقال مواد هسته‌ای و تجهیزات نمی‌شود. پیش از جلسه وزیر انرژی در سنای آمریکا، خبرگزاری رویترز اعلام کرد، اسنادی در دست دارد که نشان می‌دهند پری مخفیانه، شش مجوز فروش تکنولوژی هسته‌ای به عربستان سعودی را صادر کرده است.

رویترز با استناد به یک منبع آگاه که حاضر به افشای نامش نشد، نوشت، مجوزهای صادر شده توسط ریک پری این شرکت‌ها را قادر می‌سازد تا قبل از امضای این قرارداد کار مقدماتی در زمینه انرژی هسته‌ای را انجام دهند اما فعلا هیچ‌ تجهیزات نیروگاهی به عربستان ارسال نخواهد شد.

بر اساس سند مربوط به وزارت انرژی آمریکا که به دست رویترز رسیده است، شرکت‌های مربوطه از این وزارت‌خانه خواسته‌اند صدور این مجوزها را محرمانه نگه دارد.

این مجوزها در جریان پروژه‌ای بزرگتر صادر شده‌اند که در نهایت به ساخت دست‌کم دو نیروگاه هسته‌ای در عربستان منجر خواهند شد.

دریافت این مجوزها که به بند ۸۱۰ معروف است امر معمولی است و اسناد اعطای این مجوز به شرکت‌های آمریکایی برای دسترسی عمومی در وزارت انرژی آزاد است.

با این حال اسناد مربوط به مجوزهای مربوط به برنامه هسته‌ای عربستان سعودی در این میان قرار نگرفته‌اند.

آقای پری در توجیه این موضوع گفته است، در این اسناد اطلاعات خصوصی مربوط به شرکت‌ها وجود داشته که هنوز علنی نشده‌اند.

وزیر انرژی آمریکا در پاسخ به پرسشی دیگر گفته از سال۲۰۱۷ در مجموع ۶۵ درخواست برای مجوز بند ۸۱۰ دریافت کرده و با ۳۷ درخواست موافقت کرده است.

به گفته او، در این میان، ۹ مجوز مربوط به خاورمیانه بوده از جمله دو مجوز که برای فروش به اردن صادر شده است.

سناتور اد مارکی، از دموکرات‌های این کمیته روز پنجشنبه خبر داد، طرحی را برای جلوگیری از انتقال تکنولوژی انرژی هسته‌ای به عربستان به سنا ارائه خواهد کرد.