به دنبال تلاش ناکام مخالفین دولت ونزوئلا برای وارد کردن کمک‌های بشردوستانه، شورای امنیت امروز جلسه ای را در مورد ونزوئلا برگزار می کند.

به گزارش خبرگزاری موج، آمریکا درخواست کرده که این نشست به صورت یک جلسه علنی برگزار شود. در جریان درگیری‌های اخیر در مرز ونزوئلا با برزیل میان نیروهای امنیتی و غیرنظامیان که به دنبال وارد کردن کمک‌های بشردوستانه به کشور بودند، چهار تن کشته شدند. چندصد تن دیگر نیز در درگیری‌ها در مرز ونزوئلا با کلمبیا و همچنین با برزیل زخمی شدند.

این درخواست در حالی مطرح شد که مایک پنس به کلمبیا سفر کرده تا با خوآن گوآیدو دیدار کند؛ اقدامی که نمایشی از حمایت آمریکا از تلاش گوآیدو برای سرنگونی نیکولاس مادورو، رییس جمهوری ونزوئلا محسوب می‌شود.

روسیه و چین همچنان به حمایت از مادورو ادامه می‌دهند و باعث ایجاد دو دستگی جهانی شده‌اند که منجر به سرگردانی سازمان ملل نیز شده است.

ماه گذشته روسیه، چین، آفریقای جنوبی و گینه استوایی با تلاش آمریکا برای مطرح کردن مساله ونزوئلا در شورای امنیت مخالفت کرده بودند در حالی که ساحل عاج و اندونزی رای ممتنع داده بودند، اما ۹ کشور با این تلاش آمریکا موافقت کردند.

یکی از دیپلمات‌های شورای امنیت گفت: آمریکا دست کم ۹ رای لازم برای برگزاری این نشست در شورای امنیت ۱۵ عضوی را به دست آورده است.

شورای امنیت در جریان این جلسه گزارش روزماری دی‌کارلو، رییس سیاسی سازمان ملل در خصوص بحران ونزوئلا را بررسی و ملاحظه خواهد کرد.