طبق نظرسنجی های انجام شده از مردم آلمان، مشخص شد که افزایش اعتماد آلمانی ها به چین بیشتر شده است و همچنین نسبت به آمریکا بی اعتماد شده اند.

به گزارش خبرگزاری موج، در حالی‌که آلمان از جمله متحدان اصلی آمریکا در اروپا بشمار می‌آید، نظرسنجی‌های صورت گرفته در این کشور نشان می‌دهد که دیدگاه منفی مردم آلمان به آمریکا افزایش یافته و آن‌ها «چین» را شریک بهتری نسبت به واشنگتن برمی‌شمارند.

 به نوشته شماره دوشنبه روزنامه «ایندیپندنت» نتایج بررسی‌های موسسه مردم نهاد «آتلانتیک –بریج» (از هواداران پیشبرد روابط آمریکا با اروپا) به افزایش دیدگاه منفی مردم آلمان در رابطه با آمریکا اشاره می‌کند به طوری‌که تنها 23.1 درصد بر این باورند که «آمریکا» شریکی بهتر برای کشورشان است. این بررسی نشان داد که 42 درصد آلمانی‌ها، «چین» را شریکی قابل اعتمادتر نسبت به آمریکا به حساب می‌آورند.

 معاون این موسسه آلمانی، در این زمینه اظهار داشت: «با توجه به از دست رفتن بسیار زیاد اعتماد به آمریکا، ما باید بیشتر از همیشه در مذاکرات با آمریکا و درباره این کشور شرکت کنیم.»

بر اساس این گزارش، تعداد قابل توجهی از آلمانی‌ها بر این باورند که آلمان و آمریکا روابط ضعیفی دارند به طوری‌که 85 درصد گفتند این دو کشور رابطه «منفی» یا «بسیار منفی» دارند و تنها 10 درصد آلمانی‌ها روابط برلین-واشنگتن را «بسیار مثبت» یا «نسبتا مثبت» برشمردند.

به نوشته «ایندیپندنت»، «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا از زمان به روی کار آمدن رویکردی کاملا متفاوت با دیگر روسای جمهور این کشور در قبال اروپا اتخاذ کرده است. ترامپ بارها  نسبت به بودجه ناتو ابراز نارضایتی کرده و از متحدان آمریکا مشارکت بیشتر در امور دفاعی را تقاضا کرده است.»

این نظرسنجی در نوامبر (آذر) و دسامبر (دی) گذشته با شرکت 5 هزار نفر انجام شد.