مقامات امنیتی سابق آمریکا در بیانیه ای با احداث دیوار مرزی مخالفت کردند.

به گزارش خبرگزاری موج، این بیانیه که به امضای 58 مقام برجسته سابق امنیت ملی آمریکا از جمله «مادلین آلبرایت»، «جان کری»، «چاک هگل»، «لئون پانه تا» و «جنت ناپولیتانو» رسیده است، یک روز قبل از رای گیری مجلس نمایندگان آمریکا درمورد طرح بازداشتن « دونالد ترامپ » رئیس جمهوری این کشور از اعلام وضعیت فوق العاده ملی منتشر شد.

به احتمال زیاد، مجلس نمایندگان آمریکا با این طرح موافقت و سنا نیز آن را تصویب می کند، هرچند که ترامپ وعده وتوی آن را داده است.

در این بیانیه که بر نبود وضعیت اضطراری تروریستی در مرز آمریکا - مکزیک تاکید دارد، آمده است: هیچ مبنای واقعی برای اعلام وضعیت فوق العاده ملی وجود ندارد.

ترامپ برای تامین بودجه لازم جهت احداث دیوار مرزی ، وضعیت فوق العاده ملی اعلام کرده است. کنگره با رقم یک میلیارد و 400 میلیون دلار برای تامین امنیت مرزی موافقت کرده است، اما ترامپ رقمی بیش از آن می خواهد.

اعلام وضعیت فوق العاده ملی، به ترامپ امکان می دهد کنگره را دور بزند و از بودجه پنتاگون ودیگر نهادها برای احداث دیوار مرزی استفاده کند.

تصمیم ترامپ در مورد اعلام وضعیت فوق العاده ملی در دادگاه های فدرال آمریکا نیز چالش برانگیز شده است، به طوری که ایالات تحت کنترل دمکرات ها از جمله کالیفرنیا از ترامپ شکایت کرده اند تا زمینه لغو فرمان ترامپ فراهم شود.

مردم آمریکا نیز روی خوشی به تصمیم ترامپ نشان نداده اند به طوری که نتایج نظرسنجی مشترک رادیو «ان پی آر»، شبکه «پی بی اس» و کالج ماریست حاکی است که از هر 10 آمریکایی بیش از 6 نفر با اعلام وضعیت فوق العاده ملی برای تامین بودجه دیوار مرزی مخالف هستند.

بن بست سیاسی میان ترامپ با دمکرات‌ها بر سر تامین بودجه ساخت دیوار مرزی بخش هایی از دولت فدرال را به مدت 35 روز تعطیل کرد.

ترامپ در نهایت از موضع خود عقب نشینی کرد و به بازگشایی دولت تن داد، هرچند فرمان اعلام وضعیت فوق العاده ملی را امضا کرد.