اختلافات تاریخی میان ژاپن و کره جنوبی، تنش میان دو کشور را افزایش داد.

به گزارش خبرگزاری موج، ژاپن اعلام کرد به دلیل بالا گرفتن تنش ها میان این کشور و کره جنوبی و اختلافات تاریخی به جای مانده از دوران جنگ، هیچ ناوی را به رزمایش مشترکی که در شبه جزیره کره برگزار می شود، اعزام نخواهد کرد.

روزنامه تایمز کره جنوبی روز جمعه نوشت: این رزمایش را کره جنوبی و کشور های عضو آ سه آن در روزهای 29 آوریل تا دوم می (9 تا 12 اردیبهشت 98) در آبهای شبه جزیره کره و بندر بوسان کره جنوبی و سپس از 9 تا 13 می(19 تا 23 اردیبهشت 98) در سنگاپور برگزار می کنند که ژاپن در آبهای بوسان حضور نخواهد داشت.

وزارت دفاع کره جنوبی در بیانیه ای تایید کرد که ژاپن هیچ یک از کشتی های رزمی خود را راهی بندر بوسان نمی کند اما با دو ناو در بخش دوم رزمایش در آبهای سنگاپور شرکت خواهد کرد.

ژاپن اصولا ناوهایش را با پرچم خورشید برافراشته به رزمایش ها می فرستد اما کره جنوبی این کار را نشانه احیای دوران استعمار ژاپن بر شبه جزیره کره دانسته و با آن مخالفت کرده است.

دو طرف مدتی قبل هم به دلیل پرواز گشتی های جنگی ژاپن برفراز ناوشکن های کره جنوبی دچار اختلافات جدی شدند و مناقشات میان آنها در این خصوص همچنان ادامه دارد.

در تحولی دیگر که حاکی از تشدید منازعات طرفین است امروز در نشست مربوط به جزایر دوکدو که ژاپن آن را تاکه شیما می نام ، شماری از مقام های ژاپنی بار دیگر مدعی شدند که این جزایر را کره جنوبی اشغال کرده است.

یوشیهیده سوگا دبیر ارشد کابینه و سخنگوی ژاپن گفت: جزایر تاکه شیما متعلق به ژاپن است این کشور با آرامش اما قاطعانه این موضع را دنبال خواهد کرد.