سازمان ملل متحد اعلام کرد ۱۰ نیروی حافظ صلح این سازمان در مالی کشته و ۲۵ تن دیگر زخمی شدند.

به گزارش خبرگزاری موج، گروه وابسته به القاعده در مالی اعلام کرد که این حمله را در واکنش به ازسرگیری روابط چاد با اسرائیل انجام داد. بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی روز گذشته در جریان سفر به چاد بازگشت روابط دیپلماتیک اسرائیل با این کشور را اعلام کرد.

نیروهای حافظ صلح سازمان ملل و نظامیان فرانسوی برای مبارزه با گروه‌های افراط‌گرا در شمال مالی حضور دارند. از حضور نیروهای تندروی در منطقه ساحل به عنوان یکی از مهم‌ترین تهدیدات امنیتی برای کشورهای منطقه یاد می‌شود. به دنبال وقوع این حمله، بین نیروهای حافظ صلح و مهاجمان درگیری روی داد. بنا بر گزارش‌ها، عاملان حمله، سوار بر چند خودروی زرهی بودند. رئیس دفتر مأموریت سازمان ملل در مالی خواستار «پاسخ کوبنده، سریع و هماهنگ» به حمله اخیر شده است.

دولت مالی در سال ۲۰۱۵ با گروه‌های استقلال‌طلب این کشور به توافق صلح دست یافت اما با این حال، این توافق منجر به پایان خشونت‌ها در این کشور نشد.

حدود چهار هزار نیروی فرانسوی از سال ۲۰۱۳ تاکنون در مالی حضور دارند. شورای امنیت سازمان ملل با اعزام نیروهای حافظ صلح تلاش کرده است به حفظ آرامش کمک کند اما این نیروها نیز مورد هدف حمله شبه‌نظامیان قرار گرفته‌اند.