مقام های تایوانی در اظهار نظری اعلام کردند که در برابر فشار های روزافزون چین علیه کشورشان تسلیم نخواهند شد. چینی ها مدت هاست که تایوان را نه یک سرزمین مستقل بلکه بخشی از سرزمین خود قلمداد می کنند.

به گزارش خبرنگار بین الملل خبرگزاری موج به نقل از رویترز، روز پنجشنبه(27 دی ماه) سخنگوی ریاست جمهوری تایوان اعلام کرد تایپه در برابر فشارهای چین سر فرود نخواهد آورد. وی خواستار حمایت بین المللی از تایوان در برابر اقدامات به اصطلاح "خارج از کنترل" چین شد.

"الکس هوآنگ" سخنگوی رئیس جمهور تایوان "تسای اینگ ون" به خبرنگاران در تایپه پایتخت تایوان گفت: در رابطه با اقدامات خارج از کنترل چین، ما خواستار مواجهه مستقیم جامعه بین الملل با این پدیده هستیم. کشورهای جهان برای کاستن و مهار  تهدیدات چین باید با یکدیگر متحد شوند.

چین از زمان روی کار آمدن رئیس جمهور جدید تایوان تسای اینگ ون که طرفدار استقلال تایوان از چین است، فشار ها بر تایپه را افزایش داده است. شرکت های بین المللی در مدت اخیر  مکررا تحت فشار پکن قرار داشته اند تا جزیره تایوان را بخشی از خاک چین و نه به عنوان یک سرزمین مستقل خطاب کنند. 

در روزهای اخیر دو شرکت اپل و آمازون، در اقدامی تایوان را نه به عنوان یک سرزمین مستقل بلکه به مثابه بخشی از خاک چین معرفی کرده بودند. این اقدام با واکنش شدید مقام های تایوانی روبه رو شد و آن ها از این دو شرکت خواستند تا هر چه سریع تر این اقدام خود را جبران کنند.