وزارت خارجه چین اعلام کرده است دیپلمات سابق کانادایی که در چین بازداشت شده از مصونیت دیپلماتیک برخوردار نبوده و اظهار نظر نخست وزیر کانادا مبنی بر اینکه پکن به مصونیت دیپلماتیک این شهروند کانادایی احترام نگذاشته است، کاملا مردود می باشد.

به گزارش خبرنگار بین الملل خبرگزاری موج به نقل از رویترز، روز دوشنبه(24 دی ماه)، وزارت خارجه چین اعلام کرده که دیپلمات سابق کانادایی مایکل کووریگ که در چین به جرم به خطر انداختن امنیت ملی این کشور بازداشت شده از مصونیت دیپلماتیک برخوردار نیست.

روز جمعه(21 دی ماه) جاستین ترودو نخست وزیر کانادا، چین را به دلیل بازداشت دو تبعه کانادایی در این کشور که پس از بازداشت مدیر ارشد مالی شرکت چینی هوآوی در کانادا به درخواست ایالات متحده آمریکا انجام شد، سرزنش کرد.

ترودو همچنین چین را به رعایت نکردن احترام به اصول مصونیت دیپلماتیک در مورد بازداشت یکی از شهروندان کانادایی متهم کرد.

هوآ چانینگ سخنگوی وزارت خارجه چین در واکنش به این اظهار نظر ترودو گفته است که وی باید صادقانه و جدی، معاهده وین راجع به مصونیت دیپلماتیک را مطالعه کند تا مایه مضحکه نشود. وی ادامه داد: مایکل کووریگ ابدا در چهارچوب معاهده وین نمی گنجد و از مصونیت دیپلماتیک برخوردار نیست. او اکنون دیپلمات نیست و به عنوان یک دیپلمات هم وارد خاک چین نشده است.

مایکل کووریگ یکی از دو کانادایی بازداشت شده توسط دولت چین است. وی پس از بازداشت مدیر ارشد مالی شرکت هوآوی در کانادا که به درخواست آمریکا انجام شد بازداشت شده است.