موج

محمود عباس رئیس تشکیلات فتح سعی دارد با انجام اقداماتی، جنبش حماس را تحت فشار قرار دهد. فتح و حماس مدت هاست که رابطه ای تنش آلود با یکدیگر دارند.

به گزارش خبرنگار بین الملل خبرگزاری موج به نقل از خبرگزاری فرانسه، محمود عباس رئیس تشکیلات فتح درصدد است تا با انجام اقداماتی، فشارها بر حماس را افزایش دهد. از این رو، انتظار می رود تا شکاف طولانی مدت میان فتح و حماس در ماه های آینده عمیق تر شود.

این اقدام موجب افزایش نگرانی ها در میان 2 میلیون شهروند نوار غزه شده که با محاصره اسرائیل و کمبود سوخت و برق نیز مواجه هستند.تحلیلگران بر این باورند که در ماه های آتی، شکاف میان حماس که بر نوار غزه حکومت می کند و فتح که کرانه باختری را در کنترل خود دارد بیشتر خواهد شد. اختلاف میان فتح و حماس، از سال 2007 که نیروهای حماس در جریان درگیری، کنترل غزه را از نیروهای فتح گرفتند افزایش یافته است.

حماس از آن تاریخ تاکنون، 3 جنگ خونین با اسرائیل را پشت سرگذاشته است و وحشت از آغاز جنگ چهارم نیز حس می شود. تلاش های گوناگونی تاکنون برای آشتی گروه های مختلف فلسطینی بویژه فتح و حماس انجام شده است با این حال تمامی آن ها تاکنون ناموفق بوده اند.

فتح و حماس در سال 2017 با وساطت مصر توافق کردند تا قدرت را تقسیم کنند. بخشی از این توافق معطوف به این بود که حماس نیروهای خود را از گذرگاه های مرزی با مصر و اسرائیل خارج کند و آن ها را به جنبش فتح واگذار کند و مرز مشترک با مصر هم به طور منظم و عادی بازگشایی شود. با این حال، نیروهای فتح به دلیل اختلاف با حماس، نیروهای خود را از گذرگاه های مرزی خارج کردند و مصر نیز محدودیت هایی را در گذرگاه های مشترک مرزی خود با فلسطین دوباره اعمال کرد.

ظاهرا محمود عباس در صدد اعمال مجازات های بیشتر بر جنبش حماس است. از جمله اقدامات احتمالی فتح این خواهد بود که نیروهای خود را از مرزهای مشترک با اسرائیل خارج کند. این اقدام کار را برای اسرائیل سخت می کند زیرا دیگر قادر نخواهد بود آنچه از طریق اسرائیل وارد فلسطین می شود را بدون تعامل مستقیم با حماس هماهنگ سازد. اسرائیل، حماس را دشمن مستقیم امنیت ملی خود می داند.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها