موج

کاخ سفید:

کاخ سفید در بیانیه ای، بازداشت دو تبعه کانادایی در چین را محکوم و از هماهنگی رهبران کانادا و آمریکا با هدف آزادسازی این اتباع خبر داده است.

به گزارش خبرنگار بین الملل خبرگزاری موج به نقل از آسوشیتدپرس، کاخ سفید بازداشت دو تبعه کانادایی در چین را محکوم و آن را غیرقانونی خوانده است. در این راستا، به گفته ی مقامات آمریکایی، دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا و جاستین ترودو نخست وزیر کانادا، بر پیگیری تلاش ها به منظور آزادسازی آن ها تاکید کرده اند.

روز دوشنبه(17 دی ماه)، ترودو در تماس تلفنی با ترامپ اعلام کرده است که بازداشت اتباع کانادایی در چین، اقدام تلافی جویانه پکن در جواب بازداشت مدیر ارشد مالی شرکت هوآوی در کانادا می باشد.

سارا هکبی ساندرز مسوول مطبوعاتی کاخ سفید در بیانیه ای اعلام کرد:"رئیس جمهور ترامپ با نخست وزیر کانادا جاستین ترودو به صورت تلفنی گفتگو کرده است که محور مباحث آن ها، بازداشت دو شهروند کانادایی در چین و بررسی روابط تجاری دو طرف بوده است".

کاخ سفید تاکنون به طور شفاف در موردکانادایی های بازداشت شده در چین موضع گیری نکرده است. با این حال، پیش از این، مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا خواستار آزادی آن ها شده بود.

دفتر نخست وزیر کانادا در بیانیه ای اعلام کرده است"ترودو از حمایت دونالد ترامپ از اتباع بازداشت شده کانادایی در چین، عمیقا سپاسگزاری کرده است. دو رهبر توافق کردند بر پیگیری تلاش ها تا آزادسازی این اتباع ادامه دهند".

چینی ها ماه گذشته، دیپلمات سابق کانادایی "مایکل کووریگ" و یکی از کارآفرینان این کشور به نام "مایکل اسپاوُر" را به دلیل "دست داشتن در فعالیت هایی که امنیت ملی چین را به خطر می انداختند" بازداشت کردند.

این بازداشت ها پس از بازداشت مدیر مالی شرکت هوآوی "منگ وانژو" در ماه دسامبر، توسط دولت کانادا و به درخواست آمریکا اتفاق افتادند. منگ وانژو به دلیل آنچه که نقض تحریم های ایالات متحده علیه ایران عنوان شده است، بازداشت شده بود.    

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها