موج

جان بولتون گفت که حفظ منطقه تنف در سوریه برای جلوگیری از گسترش نفوذ ایران در سوریه بسیار مهم است.

به گزارش خبرگزاری موج، مشاور امنیت ملی آمریکا که برای رایزنی با مقامات صهیونیستی به اراضی اشغالی سفر کرده است، روز یک‌شنبه تلاش کرد تا به صهیونیست‌ها اطمینان دهد که خروج نیروهای آمریکایی از سوریه امنیت آنها را به خطر نمی‌اندازد.

جان بولتون در دیدارهای خود با مقامات ارشد امنیتی و اطلاعاتی رژیم صهیونیستی تلاش کرد آنها را مطمئن سازد که واشنگتن حتی پس از خروج دو هزار نیروی آمریکایی از سوریه باز هم از صهیونیست‌ها در برابر ایران محافظت می‌کند.

به گفته مقامات و دیپلمات‌های آمریکایی و کارشناسان خارجی این دیدارها بخشی از یک ماموریت برای کنترل خسارت از سوی مشاور ارشد ترامپ است که از تصمیم رئیس‌جمهور کشورش برای خروج از سوریه مخالف است، چرا که بولتون معتقد است واشنگتن باید با آنچه گسترش نفوذ ایران در سوریه می‌خواند، مقابله کند.

بولتون در دیدارش با بنیامین نتانیاهو بار دیگر اطمینان داد که آمریکا از این رژیم پشتیبانی می‌کند و گفت که دو طرف در حال حاضر بهترین روابط را در طول تاریخ دارند. وی همچنین در اظهاراتش که آشکارا خطاب به ایران بود، هشدار داد که هر کسی به تجاوز به اسرائیل می‌اندیشد باید دوباره فکر کند.

اما مقامات صهیونیستی هراس دارند که حتی صحبت از خروج نیروهای آمریکایی از سوریه به تقویت ایران می‌انجامد.

مشاور امنیت ملی آمریکا علاوه‌ بر این درباره برنامه‌های کشورش برای حفظ تعدادی نیرو در پایگاه التنف در نزدیکی مرز اردن که منطقه‌ای استراتژیک در جنگ سوریه محسوب می‌شود، رایزنی کرد. وی گفت که تنف در ارتباط با عزم آمریکا برای جلوگیری از گسترش ایران در سوریه از نظر استراتژیک بسیار مهم است.

بولتون در ادامه به توافق هسته‌ای با ایران اشاره کرد و علی‌رغم خروج آمریکا از این توافق مدعی شد: با وجود تحریم‌ها، ما تقریبا تردیدی نداریم که ایران کماکان به صورت راهبردی متعهد به دستیابی به سلاح هسته‌ای قابل پرتاب است. آمریکا و اسرائیل به شکل راهبردی متعهد هستند که اطمینان یابند این امر تحقق نخواهد یافت

این مقام آمریکایی همچنین با اشاره به تاثیر خروج نیروهای آمریکایی از سوریه بر مناقشه بین کردها در شمال شرق سوریه و ترکیه گفت: به‌طور قطع پس از خروج ما فضایی متفاوت خواهد بود، تردیدی در این وجود ندارد اما هیچ تمایلی برای این نداریم که شاهد گسترش نفوذ ایران باشیم. از این مسئله اطمینان داریم.

مقامات آمریکایی و صهیونیستی در حالی به‌طور مکرر از تلاش ایران برای گسترش نفوذ خود در سوریه و ایجاد پایگاه نظامی در این کشور حرف می‌زنند که نه تنها مقامات ایرانی، بلکه روس‌ها و سران سوریه بارها تاکید کرده‌اند که حضور مستشاری ایران در سوریه تنها برای مقابله با تروریسم و افراط‌گرایی بوده است و سوابق کمک ایران به شکست داعش در عراق و سوریه مبین این حقیقت است.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها