یک دیپلمات اسبق کره شمالی که به کره جنوبی گریخته است در پیامی خطاب به دیپلمات مفقود شده کره شمالی در ایتالیا از وی دعوت کرد تا به جای اخذ پناهندگی از آمریکا، به کره جنوبی سفر کند.

به گزارش خبرنگار بین الملل خبرگزاری موج به نقل از رویترز، یک دیپلمات اسبق کره شمالی که به کره جنوبی گریخته است، همکار مفقود شده ی خود در ایتالیا را به سفر به کره جنوبی دعوت کرد. این اقدام پس از آن صورت می گیرد که خبرهایی مبنی درخواست دیپلمات مفقود شده برای پناهندگی به ایالات متحده آمریکا منتشر شده است.

جو سونگ گیل سفیر کره شمالی در ایتالیا که به تازگی به این پست منصوب شده بود، پس از ترک سفارتخانه کره شمالی به همراه همسرش در اوایل نوامبر 2018 دیگر به محل کار خود بازنگشته است.  روزنامه ی "لاریپوبلیکا" به نقل از یک منبع دیپلماتیک که نخواسته نامش فاش شود اظهار کرده است که:"جو" خواستار پناهندگی به ایالات متحده آمریکاست و هم اکنون در حفاظت دستگاه اطلاعاتی ایتالیا قرار دارد.

"تائه یونگ هو "معاون اسبق سفیر کره شمالی در بریتانیا که هم دانشگاهی جو سونگ گیل بوده و در سال 2016 به کره جنوبی فرار کرده است، دوست خود را به انجام آنچه که وی انجام داده ترغیب کرده است.

تائه یونگ هو در نامه ای که در وب سایت خود منتشر نموده خطاب به همکار مفقود شده اش گفته است" اگر به کره جنوبی بیایی، آزادی مردم کره شمالی و پایان رنج همکارانمان زود تر محقق خواهد شد". "اگر به سئول بیایی، دیگر همکارانمان نیز با تقلید از این اقدام و حمایت از اتحاد دو کره، کمک خواهند کرد تا رنج های ملتمان زودتر به پایان رسد".