محمد البلداوی یک نماینده ائتلاف البنا در پارلمان عراق خبر داد که نمایندگان پارلمان عراق در حال آماده کردن پیش نویس طرحی هستند تا نیروهای آمریکایی حاضر در خاک عراق را مجبور به خروج از این کشور کنند.

به گزارش خبرگزاری موج، روز شنبه، "محمد البلداوی"، یک نماینده ائتلاف "البنا" در پارلمان عراق  خبر داد که کمیسیون حقوقی پارلمان عراق پیش‌نویس طرح اجبار کردن دولت بغداد به اخراج همه نیروهای خارجی از این کشور از جمله نیروهای آمریکایی را تحویل کمیسیون امنیت و دفاع پارلمان داده تا مقدمه‌ای برای به رأی گذاشتن آن در پارلمان باشد.

به نوشته وبگاه خبری "المعلومه" عراق، البلداوی گفت: همزمان با افزایش حضور نظامیان آمریکایی در عراق و اقدام آمریکا در خارج کردن نیروهایش از سوریه به سمت غرب و شمال عراق و احداث پایگاه های نظامی بیشتر در عراق، تمام فراکسیون‌های سیاسی عراق تمایل دارند، این طرح  سریعا تصویب شود و نیروهای آمریکایی از عراق خارج شوند.

این عضو پارلمان عراق با بیان اینکه عراق نمی‌تواند سیاست منطقه‌ای و جهانی دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا را تحمل کند افزود: برکناری جیمز متیس وزیر دفاع آمریکا و نماینده مبارزه با تروریسم و دیگر اتفاقات از این دست حکایت از سردرگمی آشکار آمریکا در اداره منطقه دارد.

دونالد ترامپ بیست و ششم دسامبر، به مناسبت سال نو میلادی، به طور سرزده به عراق سفر کرد و در این سفر به جز بازدید از نیرو‌های نظامی آمریکایی در این کشور هیچ دیدار دوجانبه‌ای با مقام‌های عراقی نداشت.

محرمانه بودن این سفر و عدم هماهنگی برای دیدار با مقام‌های عالی رتبه عراقی خشم نمایندگان مجلس عراق را برانگیخته و احتمال تصویب قانون اخراج نیرو‌های آمریکایی از عراق را بالا برده است.

بیشتر نیرو‌های آمریکایی در سال ۲۰۱۱ از عراق خارج شده‌اند. اما هنوز هزاران تن از آن‌ها برای آنچه کمک به دولت بغداد و شکست داعش نامیده می‌شود، در عراق مانده‌اند. ۵۲۰۰ تن از نیرو‌های آمریکایی در دسامبر سال ۲۰۱۷ در عراق حضور داشتند و این آخرین آماری است که پنتاگون منتشر کرده است.