موج

روز جمعه، خارطوم پایتخت سودان صحنه ی تظاهرات گسترده علیه رئیس جمهور این کشور عمرالبشیر بوده است. تظاهر کنندگان خواستار برکناری البشیر از قدرت هستند.

به گزارش خبرنگار بین الملل خبرگزاری موج به نقل از آسوشیتدپرس، پلیس سودان روز جمعه(14 دی  ماه) از گاز اشک آور برای متفرق کردن معترضان در خارطوم استفاده کرد. در دو هفته اخیر، خارطوم پایتخت سودان و دیگر بخش های این کشور، شاهد تظاهرات گسترده برای تحت فشار قرار دادن رئیس جمهور این کشور عمرالبشیر برای کناره گیری از قدرت بوده است.

تظاهرات روز جمعه در خارطوم در 8 بخش مختلف این شهر اتفاق افتاد. هزاران شهروند سودانی پس از سر دادن شعارهایی در نماز جمعه ی این شهر با عنوان"آزادی، صلح، عدالت"، به خیابان ها ریختند. تظاهرکنندگان پلاکاردهایی را نیز در دست داشتند که در آن ها از البشیر خواسته شده بود قدرت را ترک کند.

در عمدرمان، تظاهرکنندگان پس از اقامه ی نماز جمعه، گِرد صادق عبدالمهدی، رهبر اپوزیسیون، جمع شدند. عبدالمهدی آخرین رئیس حکومت در سودان بود که به شیوه آزاد انتخاب شد اما 3 سال ماندن او در قدرت، نتیجه چندانی به همراه نداشت. شهرهای اتبارا، کاسالا، پرت سعید و منطقه ی الگزیرا در جنوب خارطوم نیز شاهد اعتراضات ضد رئیس جمهور سودان بودند.

از دو هفته قبل، همزمان با افزایش شدید قیمت کالاهای اساسی، سودان صحنه ی تظاهرات گسترده علیه عمرالبشیر رئیس جمهور این کشور بوده که قریب به 30 سال است قدرت را در این کشور آفریقایی قبضه کرده است.  

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها