موج

اردوغان :

پاکستان و ترکیه قراردادهایی در حوزه آموزش، سلامت، تجارت و دفاع نظامی امضا کردند.

به گزارش خبرگزاری موج، رییس جمهوری ترکیه در کنفرانس خبری مشترک با عمران‌خان ، اعلام کرد: آنکارا امروز و حتی فردا در کنار اسلام‌آباد است همانگونه که در گذشته این کار را انجام داده است. عمران‌خان نیز اعلام کرد: پاکستان و ترکیه روابط بسیار خاصی براساس روابط برادری، فرهنگ و مذهب دارند.

وی ادامه داد: دو کشور با تهدیدات امنیتی مواجه هستند و در همین راستا پاکستان می‌خواهد روابط خود با ترکیه در این موضع گسترش دهند.

نخست وزیر پاکستان اعلام کرد که اجداد وی به هنگام مبارزه ترکیه برای استقلال‌اش از این کشور حمایت مالی می‌کردند. این مساله نشان دهنده ارتباطات تاریخی میان ملت دو کشور است.

اردوغان در ادامه از تصویب دادگاه عالی پاکستان مبنی بر شناسایی فتح‌الله گولن به عنوان یک گروه تروریستی قدردانی کرد.

عمران‌خان اعلام کرد، کشورش در نظر دارد پنج میلیون خانه در طول پنج سال آینده با استفاده از تجربیات ترکیه بسازد. همچنین این کشور می‌خواهد از تجربیات سیستم سلامت ترکیه و همچنین اصلاحات تحصیلی این کشور بهره برد.

دو طرف توافق کردند که مواضع متحدی درباره مسائل منطقه‌ای و امنیت داشته باشند و همچنین یک نشست سه‌جانبه درباره صلح افغانستان با حضور این کشور برگزار کنند.

همچنین در بخش دیگری از این دیدار فروش ناوچه‌های ترکیه به پاکستان مورد گفت‌وگو قرار گرفت.

اردوغان همچنین اعلام کرد : نشست سه‌جانبه رهبران ترکیه، پاکستان و افغانستان در استانبول بعد از انتخابات ۳۱ ماه مارس برگزار می‌شود.

عمران‌خان هم گفت که مردم افغانستان در طول سه دهه گذشته با رنج و درد بسیاری روبه‌رو بودند. هر کسی که می‌تواند به آوردن صلح در این کشور جنگ زده کمک کند باید جلو بیاید.

وی ادامه داد: پاکستان در حال حاضر به انجام مذاکرات میان طالبان و افغانستان کمک می‌کند. من منتظر نشست استانبول هستم و امیدوارم افغانستان،پاکستان و ترکیه بتوانند به این روند صلح کمک کنند.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها