موج

منابع دیپلماتیک اعلام کردند: روسیه و ترکیه درباره منبج به توافقاتی دست یافته‌اند .

به گزارش خبرگزاری موج، در این توافق آمده است که روسیه درباره عملیاتی که قرار است به زودی در شرق فرات به وسیله ترکیه انجام شود، اعتراضی نداشته باشد.

همچنین این منابع دیپلماتیک اعلام کردند که ترکیه به روس‌ها هشدار داده که بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه را قانع کنند که نیروهایش وارد منبج نشوند.

چندی قبل مولود چاووش‌اوغلو، وزیر خارجه، هاکان فیدان، رئیس اطلاعات ملی و خلوصی آکار، وزیر دفاع ترکیه در سفری به مسکو با همتایان روسی خود دیدار و گفت‌وگو کردند.

این در حالی است که بعد از تلاش‌های دو هفته‌ای و مذاکرات بین یگان‌های مدافع خلق کرد و دولت سوریه توافق منبج در حال به ثمر نشستن است؛ توافقی که درباره عقب‌نشینی شبه‌نظامیان کرد از شهر و تحویل آن به ارتش سوریه تحت نظارت ایران و روسیه است. این مذاکرات در پایگاه حمیمیم روسیه در لاذقیه انجام شده است.

یک منبع مطلع به روزنامه فرامنطقه‌ای رای الیوم گفت:‌ تصمیم بازگشت ارتش سوریه به منبج و شرق فرات تصمیمی استراتژیک و بزرگ است که رهبری روسیه گرفته و هیچ بحثی در آن نیست.

منابع به این روزنامه گفتند، توافق شامل ورود دولت سوریه و نهادهای نظام سوریه به این شهر برای تحویل گرفتن ادارات دولتی مانند اداره‌ ثبت احوال، اداره‌های وابسته به وزارت نفت، کشاورزی و حمل و نقل در شهرهای شرق فرات است. کردها نیز تصاویر و نمادهای رهبران یگان‌های کرد و پرچم‌هایشان را از میادین الحسکه، رقه و غیره جمع‌آوری خواهند کرد.

همزمان با این تحولات حضور نظامی ترکیه در مرزهای غربی منبج و در نوار ۷۰ کیلومتری از غرب شهرک العریمه تا شرق جرابلس تا کرانه غربی رود فرات ادامه دارد. شهر منبج معضل بسیار بزرگی برای ترکیه است به طوریکه آنکارا بارها خواستار خروج یگان‌های مدافع خلق کرد از این شهر شده چراکه این گروه را گروه تروریستی و امتداد حزب کارگران کردستان می‌داند.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها