رئیس جمهوری تایوان از چین درخواست کرده است تا سیاست خود در قبال تایپه را بر اساس احترام تنظیم کند.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از شبکه "سی ان بی سی"، رئیس جمهوری تایوان امروز(سه شنبه)، یک روز قبل از سخنرانی 'ژی جی پینگ' رئیس جمهوری چین، گفت: پکن برای حل اختلافات با تایوان باید از شیوه های مسالمت آمیز استفاده کند و به ارزش های دمکراتیک تایوان احترام بگذارد.

چین، "تسای" را که در سال 2016 قدرت را در تایوان به دست گرفت: به شدت تحت فشار گذاشته، مذاکره با این کشور را متوقف کرده، شمار متحدان دیپلماتیک تایوان را کاهش داده و شرکت های هواپیمایی خارجی را وادار کره است تا در سایت های اینترنتی شان تایوان را به عنوان بخشی از چین ثبت کنند.

با وجود آنکه تسای می گوید که خواستار حفظ وضع موجود است، چین از تلاش های او در رابطه با استقلال رسمی تایوان هراس دارد.

تسای افزود، در مقطع فعلی، مداخله چین در روند توسعه سیاسی و اجتماعی تایوان، بزرگ ترین چالش این کشور است.

چین هرگونه مداخله در امور داخلی تایوان را رد می کند و این کشور را در حکم استان خودسری محسوب می کند که نباید به عنوان یک ماهیت سیاسی مستقل به رسمیت شناخته شود و در صورت لزوم، باید به زور تحت کنترل درآید.

ژی جی پینگ فردا(چهارشنبه) به مناسبت چهلمین سال صدور بیانیه سیاسی که به گرم شدن رابطه رابطه چین و تایوان خاتم شد، سخنرانی می کند. چین اول ژانویه 1979 از پایان حملات توپخانه ای به جزایر تحت کنترل تایوان در نزدیکی چین خبر داد و برقراری ارتباط بین دو طرف را پیشنهاد کرد.

با وجود روابط تجاری، فرهنگی و فردی بین چین و تایوان، توافقنامه صلحی بین دو طرف برای پایان رسمی خصومت ها امضا نشده است.