موج

پلیس اعتراضات مردم سودان را سرکوب کرد.

به گزارش خبرگزاری موج، از نوزدهم دسامبر که دولت سودان تصمیم به افزایش بهای نان گرفت، معترضین در خارطوم و سایر شهرهای این کشور به خیابان‌ها آمدند. بهای هر قرص نان از یک پوند سودانی به سه پوند افزایش یافته است.  

تاکنون ۱۹ تن در اعتراضات سودان کشته و صدها تن زخمی شده‌اند و سازمان ملل جمعه از مقام‌های سودانی خواسته درباره این کشته‌ها تحقیق کند. پلیس سودان پس از نماز جمعه در بسیاری از شهرها با پرتاب گاز اشک‌آور به صدها معترض آنها را سرکوب کرد. تصاویر منتشر شده از سوی فعالان در رسانه‌های اجتماعی نشان می‌دهد معترضان اقدام به سوزاندن زباله‌ها و تایرها کردند و دود غلیظی به هوا برخاسته است.

در شهر "ام درمان" در قلب سودان که پارلمان این کشور در آنجا قرار دارد، نمازگزاران شعار آزادی، صلح‌، عدالت سر دادند و از مسجدی متعلق به حزب اصلی اپوزیسیون سودان موسوم به حزب الامة سودان بیرون آمدند. به گفته شاهدان اما، پلیس ضد شورش فورا به مقابله با آنها برخاست. تعدادی از اعضای حزب مخالف در بحبوحه سرکوب معترضان بازداشت شدند.

این اعتراضات در شرایطی انجام می‌شود که گروه‌های مخالف خواستار اعتراضات ضد دولتی بیشتر در روزهای آتی شده‌اند. براساس بیانیه حزب کمونیست سودانی، گروهی از احزاب اپوزیسیون شامگاه پنج‌شنبه دیدار و توافق کردند تا "اعتراضات بیشتری" در روزهای آتی انجام شود.

به گفته دولت، در میان کشته‌شدگان در اعتراضات که ابتدا از شهرها و روستاها شکل گرفت و بعدا به خارطوم کشیده شد، دو نیروی امنیتی بودند. سخنگوی دولت سودان تاکید دارد اکثر کشته‌شدگان حین "حوادث مرتبط با غارت" کشته و ۲۱۹ تن زخمی شدند و هیچ کشته‌ای از خارطوم گزارش نشده است.

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد خواستار آرامش و خویشتن داری شده و از مقام‌های سودان خواسته است تا تحقیقات جامعی درباره تلفات و خشونت انجام دهند.

سخنگوی گوترش گفت: دبیرکل سازمان ملل با نگرانی تحولات سودان را دنبال می‌کند و بر لزوم صیانت از آزادی بیان و تجمع مسالمت‌آمیز تاکید کرد.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها