استیو بنن استراتژیست اسبق کاخ سفید در اظهاراتی دلیل خروج آمریکا از سوریه و افغانستان را تمرکز بر تهدید چین دانست.

به گزارش خبرگزاری موج، "استیو بنن" که تا سال 2017 استراتژیست ارشد کاخ سفید محسوب می‌شد، علت خروج آمریکا از عراق و افغانستان را تمرکز این کشور بر تهدید چین اعلام کرده است. 

نیویورک تایمز در ضمن گزارشی به نقل از بنن نوشت: دستگاه سیاسی آمریکا آن‌قدر جلوی ترامپ را گرفت تا او نهایتا گفت کافی است و خودش دست به‌کار شد.

بنن در سال 2017 نیز با ژنرال‌های آمریکایی بر سر حضور نظامیان آمریکا در افغانستان دچار اختلاف شده بود.

او می‌افزاید: "این زیبا نیست اما بالاخره انجام شد".

به گفته او، ترامپ می خواست با خاتمه دادن به این کمپین های نظامی، بر رقابت اقتصادی و ژئو پلیتیک با چین تمرکز کند. ترامپ این کشور را بزرگ‌ترین تهدید علیه آمریکا می‌داند.

وی می‌افزاید: "این به‌معنای بازگشت به انزواگرایی نیست بلکه چرخش از ذهنیت قشون‌کشی بشردوستانه بین‌الملل‌گرایان است".

برخی نظریه‌پردازان آمریکایی روابط بین‌الملل، چین را اصلی‌ترین تهدید آینده آمریکا می‌دانند که "جان مرشایمر" از آن جمله است. به‌نظر می‌رسد رئیس‌جمهور آمریکا دست‌کم در ابعادی با این دست نظریه‌پردازان موافق است. 

استیو بنن، در سال 2017 از سوی "جان کلی"، رئیس اداره کارکنان کاخ سفید اخراج شد. او نقش مهمی در مبارزات انتخاباتی دونالد ترامپ ایفا می‌کرد.

کاخ سفید روز 28 آذرماه گذشته اعلام کرد که کلیه نیروهای آمریکایی سوریه را ترک می‌کنند. اندکی بعد گزارش‌هایی منتشر شد که بر مبنای آنها تعداد نیروهای آمریکایی در افغانستان نیز به نصف خواهد رسید.