موج

ترکیه:

وزیر خارجه ترکیه اعلام کرده آنکارا هرگز به آمریکا اجازه بررسی و مطالعه ی سامانه ی پدافند هوایی اس 400 روسی را نخواهد داد.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از اسپوتنیک، وزیر خارجه ترکیه اعلام کرده است که:  ترکیه هرگز به آمریکا اجازه بازرسی و مطالعه ی سامانه ی پدافند هوایی اس 400 روسیه را نخواهد داد.

این خبرگزاری روز پنجشنبه نوشت که «مولود چاووش ‌اوغلو» این سخن را روز چهارشنبه در دیدار «الکسی یرخوف» سفیر روسیه در آنکارا بیان کرده است.
این خبرگزاری به نقل از یکی از منابع خبری خود که نامی از وی نبرده است ، مدعی شد که هیچ مذاکراتی میان مقامات ترکی و آمریکایی برای بررسی و مطالعه نحوه عملکرد موشک‌های ضد هوایی اس ۴۰۰ روسیه صورت نگرفته است.
چند روز قبل روزنامه بلومبرگ طی گزارشی مدعی شد که مقامات ترکیه به تازگی با آمریکا توافق کرده‌اند که واشنگتن بتواند بعد از تحویل گرفتن موشک‌های اس ۴۰۰ روسیه توسط ترکیه ، نسبت به عملکرد و میزان قدرت آنها مطالعاتی به عمل آوردند.
البته بعد از انتشار این گزارش ، «خلوصی آکار» وزیر دفاع ترکیه طی سخنانی ادعای این رسانه آمریکایی را تکذیب کرد و گفت ، آنکارا هرگز توافقی با امریکا برای فراهم کردن امکان پژوهش بر روز موشک‌های اس ۴۰۰ نداشته است.
پیش از این وزارت دفاع ترکیه اعلام کرده بود که روند استقرار سامانه‌های موشکی اس ۴۰۰ در سال جدید میلادی ۲۰۱۹ آغازی می شود و نظامیان ترکیه برای آموزش به ‌کارگیری این سامانه به روسیه اعزام می‌شوند.
وزیر دفاع ترکیه همچنین عنوان کرد به ‌رغم برخی تلاش‌ها در کنگره آمریکا، سومین و چهارمین جنگنده نسل جدید جنگنده اف ۳۵ را در ماه مارس سال آینده تحویل خواهند گرفت.
سامانه‌های پدافند موشکی دوربرد اس ۴۰۰ ساخت روسیه، جزو پیشرفته‌ترین سامانه‌ها در نوع خود محسوب می شود که توانایی حمل و شلیک سه مدل موشک مختلف را دارد و می‌توانند اهداف متنوعی شامل موشک‌های بالستیک قاره ‌پیما، موشک‌های کروز و جنگنده‌های رادار گریز را هدف قرار دهند.
شبکه راداری و شناسایی این سامانه می‌تواند هم‌ زمان ۳۰۰ هدف را شناسایی کند و با آنها درگیر شود. سقف ارتفاع پوشش هوایی این سامانه، ۲۷ کیلومتر است.
سال گذشته ترکیه اعلام کرد که قرارداد خرید دو فروند سامانه اس ۴۰۰ را با روسیه به ارزش دو میلیارد دلار نهایی کرده است و بر اساس مفاد آن قرارداد، ۴۵ درصد هزینه را ترکیه به ‌صورت نقد می‌پردازد و ۵۵ درصد باقی نیز به صورت وام از سوی روسیه برای ترکیه محاسبه خواهد شد.
وزارت خارجه آمریکا پیش از آن تهدید کرده بود که واشنگتن هر کشوری را که از روسیه، سامانه پدافند موشکی اس ۴۰۰ خریداری کند، تحریم خواهد کرد.

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها