کره جنوبی و شمالی امروز مراسمی برای پروژه اتصال مجدد خطوط راه‌آهن و جاده‌ای برگزار کردند.

به گزارش خبرگزاری موج ، دو کره ماه اکتبر توافق کردند کار اتصال مجدد خطوط ریلی و جاده‌ای که از زمان جنگ کره در سال‌های ۱۹۵۰ تا ۱۹۵۳ متوقف مانده بود، از سر بگیرند که نشانه‌ای دیگر از آب‌ شدن یخ روابط میان کره‌شمالی و کره‌جنوبی است.

قطار ویژه‌ای حامل ۱۰۰ مقام کره‌جنوبی،‌ سیاستمداران و اعضای خانواده‌هایی که با جنگ آواره شدند، برای مراسم به ایستگاه پانمون در شهر مرزی کائسونگ رفتند. به گفته وزارت اتحاد کره‌جنوبی، یک هیئت ۱۰۰ نفره از کره‌شمالی به همراه مقام‌هایی از سازمان ملل متحد، چین، روسیه و مغولستان در مراسم مذکور حضور داشتند.

به گفته مقام‌های کره‌جنوبی، ایالات متحده و شورای امنیت سازمان ملل متحد هم حمایت‌شان را از این مراسم ابراز کردند اما امکان شروع ساخت و ساز وجود ندارد چرا که انتقال انرژی و آهن‌آلات و سایر تجهیزات براساس تحریم‌ها ممنوع است.

کیم هیون-می، وزیر حمل و نقل کره‌جنوبی اعلام کرد: کارهای بسیاری باید پیش از آغاز ساخت و ساز واقعی انجام شوند. طرفین باید بررسی‌های مشترک دیگری انجام دهند و کارها برای یک یا دو سال آتی را برنامه‌ریزی کنند.

این مراسم یک نمونه دیگر از بهبود مناسبات دو کره است که به لحاظ فنی هنوز در حالت جنگ به سر می‌برند اما ابتکارهای اقتصادی مهم به دلیل فقدان پیشرفت در خلع سلاح هسته‌ای کره‌شمالی به بن‌بست رسیده است. مون جائه-این، رئیس‌جمهوری کره‌جنوبی در نشست ماه سپتامبر در پیونگ‌یانگ با کیم جونگ اون با اجرای این مراسم به عنوان گامی در راستای بازگشایی مناطق صنعتی مشترک و ارتباطات حمل و نقل دوباره موافقت کرد.