مقامات چین و پاکستان در پکن به منظور بررسی تغییرات جدید در افغانستان که عمدتا متاثر از دستور شفاهی رئیس جمهور آمریکا مبنی بر خروج از افغانستان است، دیدار کردند.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از سوث چاینا مورنینگ پست، دیپلمات های ارشد چینی و پاکستانی روز سه شنبه تحولات جدید در افغانستان را به بحث گذاشتند. این گفتگوها در شرایطی اتفاق می افتند که رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا به طور شفاهی و نه رسمی، دستور عقب نشینی قریب به هفت هزار نیروی آمریکایی را از افغانستان صادر نموده است. 

در سال های اخیر، چین به عنوان متحد نزدیک پاکستان، روابط سیاسی و اقتصادی گسترده ای را با افغانستان تعریف نموده و سعی داشته است با استفاده از نفوذ خود بر کابل، زمینه ی را برای  تقویت و نزدیکی هر چه بیشتر روابط افغانستان و پاکستان فراهم سازد. 

وزیر خارجه ی چین وانگ یی در جریان گفتگو با همتای پاکستانی خود شاه محمود قریشی اظهار کرد که "دو طرف بحث های عمیقی درباره ی وضعیت جدید افغانستان داشتند و به اجماع نظر و توافق نیز دست یافتند". 

وانگ یی گفت: "هر دو طرف بر این باورند که ابزارهای نظامی قادر به حل مسئله ی افغانستان نیستند. تقویت آشتی سیاسی تنها راه حل واقع بینانه برای افغانستان است. هر دو طرف از تلاش های گروه های مختلف تشکر می کنند و بر لزوم حفظ ارتباطات و همکاری راهبردی تاکید دارند 

در جریان گفتگوها هیچ اشاره ای به تصمیم ایالات متحده امریکا مبنی بر خروج نظامیان آمریکایی از افغانستان نشد. 

سخنگوی وزارت خارجه ی چین هوا چانینگ نیز از اظهار نظر در مورد اینکه ایا این دیدار به تصمیم ترامپ ارتباطی داشته است یا خیر خودداری نمود. 

قبل از این دیدار، وانگ یی پیشتر به دیدار مقامات افغانستان در کابل رفته بود و به آن ها اطمینان داد که تمام تلاش خود را برای بهبود روابط افغانستان و پاکستان و حل منازعات دیرینه میان آن ها به کار خواهد بست.

چین مدت هاست که از بی ثباتی افغانستان و تاثیر آن بر اسلام گرایان تندرو در غرب این کشور هراس دارد .