وزیر خارجه ترکیه تأکید کرد که این کشور قصد دارد هرچه‌سریع‌تر وارد منطقه شرق فرات سوریه شود.

به گزارش خبرگزاری موج ، مولود چاووش‌اوغلو، وزیر خارجه ترکیه در سخنانی گفت: ما تصمیم داریم که هرچه‌سریع‌تر وارد مناطق شرق فرات در شمال سوریه شویم. ما گفتیم وارد شرق فرات خواهیم شد و این یعنی ما حتما وارد این منطقه می‌شویم.

وی افزود: ما به آمریکایی‌ها گفتیم که نباید عقب‌نشینی‌شان از سوریه به نفع دستورکارهای "پ‌ی‌د و ی‌پ‌گ" برای "جدایی و اعلام استقلال" تمام شود. ما با واشنگتن درباره عقب نشینی نیروهای آمریکایی از سوریه به هماهنگی می‌پردازیم.

وزیر خارجه ترکیه با بیان اینکه کشورش قادر به نابودی داعش در سوریه به تنهایی است، افزود، کشورش و واشنگتن روی تکمیل کردن بندهای طرح نقشه راه منبج (در شمال سوریه) قبل از خروج آمریکایی‌ها از سوریه توافق دارند.

رئیس دستگاه دیپلماسی ترکیه ادامه داد: اگر فرانسه در سوریه برای مبارزه با "ی پ گ" بماند برایش هیچ سودی نخواهد داشت.

چاووش‌اوغلو گفت: ما روی حل سیاسی بحران سوریه حساب باز کرده‌ایم و مذاکرات درباره اسامی کمیته قانون اساسی ادامه خواهد داشت.

وی همچنین گفت که درصدد سفر به مسکو برای گفت‌وگو درباره خروج آمریکا و حل و فصل سیاسی مساله سوریه است.

چاووش‌اوغلو همچنین از سازمان همکاری اسلامی خواست در دهم ژانویه در شهر استانبول نشستی را درباره بررسی بحران یمن برگزار کند.

وزیر خارجه ترکیه ادامه داد، سیاست‌های شورای همکاری خلیج فارس منجر به نابودی و مرگ زنان و کودکان یمنی شده است.

خلوصی آکار، وزیر دفاع ترکیه هم اعلام کرد که برنامه عملیات نظامی ارتش ترکیه در شرق رود فرات، بر اساس یک جدول زمانی تهیه شده و آماده اجرا است.