وزیر خارجه ی روسیه نسبت به وقوع جنگ هسته ای میان آمریکا و روسیه هشدار داد و اعلام کرد: یک چنین جنگی تبعات مرگباری برای بشریت خواهد داشت.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از راشا تودی، وزیر خارجه روسیه سرگی لاوروف در اظهاراتی گفت: بسیار بعید است که آمریکا یا روسیه به سمت جنگ هسته ای حرکت کنند زیرا آغاز یک چنین جنگی هیچ برنده ای نخواهد داشت. وی در ادامه اضافه کرد که: 

"من بر این باورم که هر فردی در جهان درک می کند که وقوع یک منازعه ی مسلحانه میان دو قدرت برتر هسته ای در جهان یعنی آمریکا و روسیه، نتایج فاجعه باری را برای بشریت به همراه خواهد داشت." 

                                                       لاوروف

لاوروف توضیح داد که: بدون شک هیچ طرفی نمی تواند برنده ی جنگ هسته ای باشد و یک چنین جنگی هرگز نباید به وقوع بپیوندد.

.با این حال، واشنگتن و متحدانش قویا بر "جاه طلبی های ژئوپلیتیک خود اصرار می ورزند" و حاضر نیستند خود را با وضعیت در حال تغییر جهان هماهنگ سازند. تمایل آمریکا و متحدانش به حفظ برتری نسبت به سایرین موجب می شود تا آن ها جنگ طلب شده و بذر بسیاری از اختلافات و منازعات را بکارند. 

لاوروف در جایی دیگر گفت: این وضعیت منجر به این می شود که ایالات متحده و متحدانش، در امور بین المللی رویکردی تهاجمی و تقابلی از خود نشان دهند و نسبت به کانال های گفتگو و مذاکره بی تفاوت باشند. 

لاوروف معتقد است یکچنین حس جنگ طلبی به راحتی ممکن است به یک فاجعه ی جهانی ختم شود که حتی اگر آغاز آن عامدانه نباشد تنها به یک تصادف نیاز دارد. وی هشدار داد که: "امکان دارد موقعیتی ایجاد شود که در آن هزینه ی یک اشتباه یا سوتفاهم، یک فاجعه ی مرگبار باشد."

 روسیه و دولت های غربی علی رغم مواضع متفاوت خود، باید در قبال آینده ی بشریت احساس مسوولیت کرده و بطور مشترک در برابر تهدیدات و چالش های عصر حاضر با یکدیگر همکاری کنند.

لاوروف اظهار کرد که: روسیه به سهم خود به رفتار تدافعی متعهد است و مصمم است قابلیت های دفاعی خود را بیش از پیش تقویت نماید. مناقشات جاری را براحتی می توان از میان برداشت به شرطی که غرب به حقوق بین الملل و منشور سازمان ملل متحد متعهد باشد.