نواز شریف در خصوص پرونده فولادسازی العزیزیه به پرداخت 25 میلیون دلار جریمه و سلب صلاحیت 10 ساله از پذیرش هرگونه مسئولیت دولتی محکوم شد.

به گزارش خبرگزاری موج ، حکم نهایی پرونده پولشویی «نواز شریف» نخست وزیر پیشین پاکستان در موضوع «کارخانه فولادسازی العزیزیه» از سوی دادگاه ملی حسابرسی این کشور اعلام شد و بر این اساس، وی به تحمل هفت سال حبس محکوم شد.

وی در خصوص پرونده پولشویی موسوم به «فلگ شیپ» از اتهامات تبرئه شد ولی در پرونده فولادسازی العزیزیه وی به پرداخت 25 میلیون دلار جریمه و سلب صلاحیت 10 ساله از پذیرش هرگونه مسئولیت دولتی محکوم شد.

نواز شریف روز یکشنبه - دیروز- از لاهور وارد اسلام آباد شد تا امروز در دادگاه ملی حسابرسی حاضر شود.

اطراف دادگاه ملی حسابرسی پاکستان (NAB) نیز تدابیر امنیتی گسترده ای حاکم است و تعدادی از هواداران حزب مسلم لیگ شاخه نواز شریف (PML-N) نیز خارج از محوطه دادگاه جمع شدند تا همبستگی خود را با وی اعلام کنند.

دادگاه عالی پاکستان روز جمعه 24 فروردین ماه امسال، «محمد نواز شریف» نخست وزیر پیشین این کشور را در ارتباط با پرونده رسوایی «اسناد پاناما» تا آخر عمر سلب صلاحیت کرد.

ششم مرداد ماه سال گذشته و در پی صدور حکم دادگاه عالی پاکستان، صلاحیت نخست وزیری‌ محمد نواز شریف' سلب شد و او برای سومین بار در طول حیات سیاسی خود مجبور شد تا در نیمه راه مسئولیت نخست وزیری، مهم ترین کرسی قدرت سیاسی کشورش را ترک کند.

نواز شریف و فرزندانش مریم نواز، حسین نواز و حسن نواز براساس اسنادی که موسسه پانامایی 'موسک فونسکا' در سال های گذشته افشا کرد و به 'پرونده پاناما' معروف شد، به اتهام دست داشتن در فساد مالی، مجرم شناخته شدند و نواز شریف توسط حکم دادگاه عالی سلب صلاحیت و سپس برکنار شد.

دادگاه عالی پاکستان نواز شریف را مجرم دانست و وی مردادماه امسال در بدو ورود به پاکستان در فرودگاه شهر لاهور بازداشت شد ولی دادگاه عالی اسلام آباد(IHC) پس از آن، حکم تعلیق حبس نواز شریف را صادر کرد و وی، مریم نواز دخترش و کاپیتان صفدر دامادش از زندان آزاد شدند.

فرزندان نواز شریف «حسن و حسین» در این پرونده ها نیز که هم اکنون در لندن به سر می برند به عنوان متهمان فراری شناخته شدند.