لاوروف :هدف ما لغو تحریم های بین المللی کره شمالی در یک مرحله نیست چرا که این امر با خلع سلاح هسته ای کامل شبه جزیره کره امکانپذیر است.

به گزارش خبرگزاری موج ، وزیر امور خارجه روسیه ایجاد منطقه امن در ادلب را دستاورد مهم مذاکرات آستانه دانست و گفت: بر اساس این تفاهم نامه، در داخل منطقه امن ادلب مقرهای بازرسی ترکیه و در امتداد مرزهای آن و در خارج از آن مقرهای ایرانی و روسی مستقر می شوند.

سرگئی لاوروف ادامه داد: امضای تفاهم نامه ایجاد منطقه امن ادلب با تصمیماتی که در مذاکرات آستانه برای ایجاد مناطق امن چهارگانه در سوریه گرفتیم، امکانپذیر شد. 

لاوروف با اشاره به پیشرفت هایی که در حل مساله سوریه با همکاری روسیه، ایران و ترکیه به دست آمد، اظهار داشت: روابط با هر یک از این کشورها ویژگی خود را دارد؛ روسیه درچارچوب مذاکرات آستانه با ایران و ترکیه برای حل بحران سوریه همکاری می کند. 

وی با تمجید از مذاکرات آستانه افزود: این ساز و کار همکاری، موفق بود و بر تصمیمات شورای امنیت در وهله اول قطعنامه 2254 استوار شد.

وزیر خارجه روسیه همچنین به کمیته قانون اساسی سوریه به عنوان دستاورد مهم دیگر مذاکرات آستانه اشاره و اضافه کرد: با میانجی گری ایران، روسیه و ترکیه به تازگی فهرست نامزدها برای عضویت در کمیته قانون اساسی سوریه به نماینده دبیر کل سازمان ملل در سوریه ارائه شد. 

آمریکا استقلال سوریه را نقض می کند

وزیر امور خارجه روسیه با تکرار اینکه رئیس جمهوری این کشور آمادگی دارد تا در هر زمانی با رئیس جمهوری آمریکا دیدار کند، اظهار داشت: ایالات متحده دائما قطعنامه شورای امنیت درباره حق حاکمیت و استقلال سوریه را نقض می کند.

وی گفت: بنابراین حل مساله حضور نظامی غیرقانونی آمریکا در سوریه ساده نیست آن هم در شرایطی که آمریکا پی در پی حق حاکمیت، استقلال، یکپارچگی و تمامیت ارضی سوریه را نادیده می گیرد.

رئیس دستگاه دیپلماسی روسیه با بیان اینکه باید ببینیم طرح خروج نیروهای آمریکایی از سوریه به کجا خواهد رسید، تصریح کرد: هیچ پایه و اساس قانونی برای حضور نیروهای آمریکایی در منطقه ماورای فرات در سوریه و شعاع 55 کیلومتری در التنف در غرب سوریه وجود ندارد.

لاوروف گفت: استناد آمریکا به ماده 51 منشور سازمان ملل مبنی بر دفاع از خود بی پایه و اساس است چرا که داعش در سوریه قلع و قمع شد.

وی ادامه داد: در خصوص اشغال حدود 30 درصد از خاک سوریه توسط آمریکا صحبت می کنیم که مانع جدی بر سر راه حل و فصل بحران سوریه است.

رئیس دستگاه دیپلماسی روسیه خاطرنشان کرد که نیروهای آمریکایی در سوریه نمی جنگند بلکه خود و دیگران را آزار می دهند؛ واشنگتن به دنبال بهانه ای است که خروج نیروهای آمریکایی از سوریه «فرار» تعبیر نشود.

لاوروف در پاسخ به پرسشی درباره امکان تاثیر منفی انتخابات ریاست جمهوری آینده آمریکا بر روابط این کشور با روسیه گفت: ما عادت کرده ایم که عوامل داخلی زودگذر در آمریکا بر روابط دو کشور تاثیر بگذارد.

رئیس دستگاه دیپلماسی روسیه خاطرنشان کرد: بعید نیست با نزدیک شدن به انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در نوامبر 2020، برخی از سیاستمداران آمریکایی تلاش کنند از برگ روسیه برای اهداف خود استفاده کنند.

وی افزود: ما خواهان آن هستیم که روابط روسیه و آمریکا در مسیر عادی و در شرایط برابر توسعه یابد.

وزیر خارجه روسیه در ادامه این مصاحبه بر لزوم بازبینی و کاهش تدریجی تحریم های کره شمالی تاکید کرد و گفت: بر این باوریم که بازبینی تدریجی تحریم ها در مورد کره شمالی باید بخش مهمی از روند حل مساله شبه جزیره کره باشد.

وی افزود: هدف ما لغو تحریم های بین المللی کره شمالی در یک مرحله نیست چرا که این امر با خلع سلاح هسته ای کامل شبه جزیره کره امکانپذیر است.

رئیس دستگاه دیپلماسی روسیه گفت: اما نباید روند بازبینی تحریم ها در مورد کره شمالی به تاخیر بیفتد، نباید وانمود کنیم که پیونگ یانگ هیچ گام سازنده ای برای دستیابی به موقعیت غیرهسته ای این منطقه برنداشته است.

از اظهار نظر در خصوص نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری اوکراین صرف نظر می کنم

وزیر خارجه روسیه در پاسخ به پرسشی درباره انتخابات ریاست جمهوری اوکراین در سال آینده گفت: از اظهار نظر در خصوص نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری اوکراین صرف نظر می کنم چرا که این یک مساله داخلی است اما ما از اقدامات ضد روسی که برای موفقیت در انتخابات اوکراین از سوی برخی نامزدها تدارک دیده می شود، نگرانیم.

لاوروف خاطرنشان کرد: سطح احساسات ضدروسی که از راس حکومت اوکراین منشاء می گیرد به حد بالایی رسیده و به بخشی از سیاست حکومت این کشور تبدیل شده است.

وی ادامه داد: حکومت کنونی اوکراین بیشتر از آنکه به منافع کشور فکر کند از جاه طلبی های خود پیروی می کند و توصیه های سیاستمداران برخی کشورها علیه روسیه را به اجرا در می آورد.

لاوروف ابراز امیدواری کرد که دیر یا زود در کی یف افراد منطقی بر سر کار آیند که توانایی گفت وگوهای سازنده و پذیرفتن واقعیت را داشته باشند. 

وزیر خارجه روسیه در مورد پیامدهای اقدامات آمریکا ازجمله خروج از پیمان منع موشک های هسته ای کوتاه و میان برد هشدار داد و اعلام کرد: سیاست آمریکا منجر به رقابت تسلیحاتی و بروز وضعیتی می شود که بهای آن یک اشتباه سرنوشت ساز (مرگبار) است.

وی ادامه داد: باید به این واقعیت اشاره کنم که آمریکا و متحدانش بر روی جاه طلبی های ژئوپلیتیک تمرکز کرده اند و حاضر به کنار آمدن و پذیرفتن واقعیت های جهانی که به نفع آنها پیش نمی رود، نیستند.

وی هشدار داد: چنین سیاستی برای رویارویی که با تکیه بر ابزارهای نظامی اجرا می شود منجر به برهم خوردن تعادل معماری امنیت جهانی می شود و می تواند بار دیگر آغازگر رقابت تسلیحاتی در جهان باشد.

وزیر خارجه روسیه تصریح کرد که کشورش ایرادها و مسائل جدی درباره اجرای پیمان منع موشک های هسته ای کوتاه و میان برد ازسوی آمریکا دارد ضمن اینکه اتهام آمریکا به روسیه مبنی بر نقض پیمان منع موشک های هسته ای کوتاه و میان برد، بی پایه و اساس است.

لاوروف خاطرنشان کرد: موشک 9М729 روسیه که آمریکا از آزمایش آن به عنوان نقض پیمان موشکی نام برده است دارای بردی بوده که در این پیمان اجازه داده شده بود.

وی افزود: معتقدم که همه در جهان خوب می دانند که جنگ هسته ای با شرکت دو قدرت بزرگ هسته ای (روسیه و آمریکا) برای بشریت پیامدهای فاجعه بار به همراه خواهد داشت.

لاوروف تصریح کرد: در این واقعیت که در جنگ هسته ای طرف پیروز وجود ندارد و هیچگاه نباید آغاز شود، هیچ شک و تردیدی وجود ندارد.

گفتنی است آمریکا روسیه را به نقض پیمان منع موشک های هسته ای کوتاه و میان برد متهم کرده است.

ماریا زاخارووا سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه روز 14 آذر خبر داد که سفارت آمریکا در مسکو یادداشتی را مبنی بر تعلیق اجرای پیمان موشکی به وزارت خارجه روسیه ارسال کرده است.

پیمان منع موشک های هسته ای میان برد و کوتاه برد هشتم ماه دسامبر سال 1987 بین میخائیل گورباچف آخرین رهبر اتحاد جماهیر شوروی و رونالد ریگان رئیس جمهوری وقت آمریکا امضا شد.

براساس این پیمان، توسعه و کاربرد تمام موشک های هسته ای و غیر هسته ای کوتاه و میان برد به استثنای موشک های دریایی ممنوع شد.

این پیمان نخستین قرارداد کنترل تسلیحات هسته ای موشکی راهبردی در جهان به حساب می آید که با توجه به اینکه در دوره جنگ سرد بین دو ابرقدرت (شوروی و آمریکا) امضا شده بود از اهمیت بسیار بالا و حیاتی برخوردار شده است.

تا سال 1991 حدود دو هزار و 700 موشک نابود شدند ضمن اینکه دو کشور اجازه بازرسی از تاسیسات یکدیگر را داشتند.

سال 2002 آمریکا از پیمان موشک های ضد بالیستیکی خارج شد و جورج بوش رئیس جمهوری وقت آمریکا دستور استقرار سپر موشکی در اروپا را صادر کرد و در مقابل ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه در سال 2007 اعلام کرد که این پیمان دیگر به سود روسیه نیست.