حزب کمونیست سودان از بازداشت یکی از مسؤولان خود توسط نیروهای امنیتی این کشور در خارطوم خبر داد.

به گزارش خبرگزاری موج ،کمیته پزشکان سودان به منظور همبستگی با معترضان اعتصاب سراسری خود را آغاز کرد.

کمیته مرکزی پزشکان سودان امروز اعلام کرد که این کمیته اعتصاب سراسری خود را آغاز می‌کند و این اعتصاب شامل بخش‌های اورژانس نمی‌شود.

این کمیته در بیانیه خود همچنین خواستار پیوستن اتحادیه‌ها به تجمع گسترده مردمی همراه با یک نافرمانی مدنی شد که شرایط را برای رفتن نظام حاکم در این کشور مهیا کند.

کمیته مرکزی پزشکان سودان همچنین استفاده نیروهای امنیتی از سلاح و شلیک گلوله به سمت معترضان را محکوم کرد.

طبق این بیانیه، کمیته پزشکان تصمیم به اعلام وضعیت اضطراری و اختصاص تلاش پزشکان به درمان افراد مجروح در بخش‌های اورژانس و درمانگاه‌ها گرفته است. اهداف اعتصاب اعلام شده در راستای اهداف معترضان سودانی، فلج  و متوقف کردن منابع حکومت تا زمان سرنگونی آن است.

از سوی دیگر، سفارت عربستان در خارطوم به شهروندان سعودی مقیم در سودان نسبت به حضور در مناطق تجمع معترضان سودانی هشدار داد.

سفارت عربستان با انتشار چند شماره از شهروندان خود خواسته که در موقعیت‌های اضطراری به واسطه این شماره‌ها با مقامات سعودی در سفارت این کشور تماس بگیرند.

از سوی دیگر، حزب کمونیست سودان (اپوزیسیون) نیز از بازداشت یکی از مسؤولان خود توسط نیروهای امنیتی این کشور در خارطوم خبر داد.

حزب کمونیست سودان در بیانیه خود آورده است: نیروهای امنیتی روز گذشته به مقر مسعود محمد الحسن، منشی این حزب یورش برده و وی را بازداشت کرده‌اند.

این درحالی است که مقامات سودان تا بدین لحظه هیچ واکنشی نسبت به این موضوع نشان نداده‌اند.

این درحالی است که معترضان سودانی امروز "دوشنبه" برای پنجمین روز متوالی تظاهرات خود علیه دولت این کشور را ادامه دادند و خواستار بهبود اوضاع اقتصادی و معیشتی مردم شدند.

این تظاهرات پس از برگزاری مسابقه فوتبال دو تیم الهلال سودان و "الافریقی" تونس از مقابل ورزشگاه الهلال در شهر "ام درمان" آغاز شد و به خیابان‌های اطراف این ورزشگاه نیز کشیده شد.

طبق گفته شاهدان عینی، نیروهای امنیتی با شلیک گاز اشک آور برای متفرق کردن معترضان وارد عمل شده و با استقرار بیش از ۳۰ کامیون نفر بر در این منطقه خیابان‌های اصلی اطراف این ورزشگاه را محاصره کردند.

نیروهای امنیتی همچنین مانع از عبور معترضان سودانی از پلی شدند که منتهی به مرکز خارطوم و کاخ ریاست جمهوری این کشور می‌شود.

از سوی دیگر، ارتش سودان روز یکشنبه در بیانیه‌ای بر تمایل خود به حفظ امنیت و ایمنی شهروندان تاکید کرد.

ارتش سودان در بیانیه خود آورده است: ارتش در ضمن یک سازمان امنیتی واحد که شامل نیروهای مسلح، پلیس، پشتیبانی سریع، امنیت ملی، و دستگاه اطلاعات می‌شود، با اعتراضات برخورد خواهد کرد.

این درحالی است که تظاهرات و اعتراضات مردمی در سودان به دو شهر "ام روابه" در ایالت کردفان شمالی و "الترتر" در ایالت کردفان جنوبی نیز رسیده است.

شاهدان عینی گزارش دادند که پنج تن از معترضان در این تظاهرات‌ها هدف تیراندازی از سوی نیروهای امنیتی قرار گرفته و زخمی شدند.

طبق گفته این شاهدان، ده‌ها تن دیگر نیز در شهر الترتر تظاهرات کرده و اعتراض خود به گرانی و نابسامانی اوضاع معیشتی را اعلام کردند اما نیروهای امنیتی وارد عمل شده و معترضان را متفرق کردند.

تعدادی از شهرهای سودان از هفته گذشته شاهد برگزاری تظاهرات و اعتراضات مردمی به گرانی کالاهای اساسی از جمله افزایش قیمت سوخت و کمبود نان است.