اشتاینمایر در پیام خود به مناسبت کریسمس به درگیری‌ها در پاریس، تنش سیاسی شدید در آمریکا و نگرانی در انگلیس پیش از بریگزیت اشاره کرد.

به گزارش خبرگزاری موج ، رئیس جمهوری آلمان در سخنرانی سالانه کریسمس خود به افزایش تنش در جامعه آلمان اشاره کرد و گفت:‌ مخالفت‌های سیاسی و اجتماعی در آلمان در سال ۲۰۱۸ تشدید شد. گفت‌وگوهای زیادی درباره تنش و تفرقه اجتماعی وجود دارد. بسیاری خشم خود را در رسانه‌های اجتماعی عنوان کردند چون تمایل زیادی برای مناظره یا تبادل واقعی دیدگاه‌ها وجود ندارد. احساس می‌کنم ما آلمانی‌ها زمان بسیار محدودی را برای گفت‌وگو با یکدیگر صرف می‌کنیم. حتی زمان کمی برای گوش دادن به حرف‌های یکدیگر داریم. از مردم آلمان می‌خواهم تا با هم گفت‌وگو کنند حتی اگر دیدگاه‌های متفاوتی دارند و این گفت‌وگوها شاید به درگیری لفظی منجر شود. این بخشی از دموکراسی است.

رئیس جمهوری آلمان ادامه داد:‌ دموکراسی ما قوی است. همه شهروندان آلمانی باید در این روند نقش داشته باشند. دموکراسی ما همانطور که ایجادش کردیم، همواره قوی است. اولویت‌های اولیه و بنیادی ما این است که عقاید یکدیگر را بشنویم و به همین دلیل است که برای آنچه به آن باور داریم، دوست داریم بحث کنیم. ما حین احترام گذاشتن به دیگران، از عقایدمان دفاع می‌کنیم. به سازش رسیدن به معنای ضعف نیست بلکه نشانه قدرت است. توانایی سازش، بنیاد دموکراسی است.

رئیس جمهوری آلمان به درگیری‌ها در پاریس، تنش سیاسی شدید در آمریکا و نگرانی در انگلیس پیش از بریگزیت اشاره کرد و گفت که اروپا در مجارستان،‌ ایتالیا و سایر کشورها در بوته آزمون قرار گرفته است و ادامه داد: آلمان در مرکز اروپا علیه این رخدادها در امان نیست. در کشور ما هم عدم اطمینان وجود دارد. ترس و خشم هست.

آنچه رئیس جمهوری آلمان را مشوش کرده، سکوت بسیاری از مردم است.

وی در این باره گفت: افراد زیادی به خودشان چسبیده‌اند و در حباب گرد خود زندگی می‌کنند.