نخست وزیر عراق درخصوص شکست داعش در عراق گفت: باید قدردان کشورهایی باشیم که مارا در شکست داعش یاری دادند.

به گزارش خبرگزاری موج، حیدر العبادی، نخست‌وزیر سابق عراق در مصاحبه با روزنامه فرامنطقه‌ای الشرق الاوسط به مناسبت اولین سالروز پیروزی نهایی این کشور علیه داعش گفت: آمریکا همواره تروریسم را حمایت میکند. همانطور که داعش را حمایت می کند و با تروریسم داعشی ائتلافی مستحکم دارد. 

نخست وزیر عراق در ادامه اظهار کرد: بیشتر کشورهای جهان در جنگ آزادی و امدادرسانی مشارکت کردند و ما از آن‌ها قدردانی می‌کنیم اما در عین حال می‌گویم که این پیروزی به دست عراقی‌ها حاصل شد و جهان نقش پشتیبان را داشت.

جنگ علیه داعش آسان نبود و من به عنوان نخست‌وزیر و فرمانده کل نیروهای مسلح می‌دانستم که این جنگ تنها یک جنگ نظامی نیست بلکه ابعاد مختلفی دارد. ما در سخت‌ترین شرایط سیاسی و اقتصادی و پیچیدگی اوضاع منطقه وارد جنگی جهانی علیه داعش شدیم. شرایط اداره جنگ سخت‌تر از خود جنگ بود چراکه باید با تمامی تناقض‌ها و تداخل پرونده‌ها این جنگ را اداره می‌کردیم.

وی گفت: ارزش پیروزی علیه داعش در این است که ما طرح این گروه تروریستی برای ترسیم مجدد نقشه جهان را از بین ببریم. عراقی‌ها با اراده خود و با جانشان منطقه و جهان را از بزرگترین پروژه تقسیم نجات دادند. جهان باید ارزش پیروزی را که عراق علیه داعش به دست آورده است بداند.

العبادی درباره اوضاع عراق بعد از پیروزی علیه داعش گفت: عراق قوی‌تر از قبل از این جنگ خارج شد و برای حل پیامدهای آن تلاش می‌کند.

وی درباره مشارکت ائتلاف آمریکا در این جنگ گفت: بیشتر کشورهای جهان در جنگ آزادی و امدادرسانی مشارکت کردند و ما از آن‌ها قدردانی می‌کنیم اما در عین حال می‌گویم که این پیروزی به دست عراقی‌ها حاصل شد و جهان نقش پشتیبان را داشت.

العبادی نسبت به طایفه‌گرایی و سهمیه‌بندی و مشغول شدن به دستورکارهای بیگانگان در داخل عراق که موجب تضعیف دولت و از بین بردن توانایی‌های آن می‌شود، هشدار داد.

وی همچنین گفت: برخی کشورهای منطقه و جهان هنوز خطر تروریسم و توانایی آن برای از بین بردن جوامع را درک نکرده‌اند و همچنان از تروریسم به عنوان ابزاری برای منافع خود استفاده می‌کنند.

العبادی از جامعه جهانی خواست از این درس از طریق تقویت مذاکرات و توافق‌ها به خوبی استفاده کنند.