سناتورهای آمریکایی قرار است چند روز دیگر جلسه‌ای با مقام‌های دولت این کشور درباره عربستان داشته باشند که می‌تواند برای موافقت کنگره با تحریم‌ها علیه عربستان تعیین کننده باشد.

به گزارش خبرگزاری موج، جیمز ماتیس و مایک پامپئو وزرای دفاع و امور خارجه آمریکا به نمایندگی از دولت ترامپ در این جلسه شرکت خواهند کرد، به نظر می‌رسد قرار است این دو مقام عالی رتبه دولت ترامپ مجلس سنای آمریکا را در جریان گزارشی درباره اقدامات عربستان که شامل جنگ در یمن و قتل روزنامه‌نگار منتقد سعودی می‌شود، قرار دهند.

دو منبع در کنگره نیز گفتند، در این جلسه تمامی سناتورها شرکت خواهند کرد و قرار است بعد از بازگشت سناتورها از تعطیلات عید شکرگزاری به واشنگتن برگزار شود. این نشست در توضیحات مقام‌های دولت ترامپ در آن می‌تواند برای امکان تصویب تحریم‌هایی علیه عربستان و یا جلوگیری از فروش سلاح به این کشور در نشست‌های کنگره برای پایان سال جاری میلادی تعیین‌کننده باشد.

یک دستیار جمهوریخواه سنا گفت: این نشست حقیقتا مهم خواهد بود و البته من هنوز مطمئن نیستم که تحریم‌های بیشتر اعمال شوند اما مساله عربستان هنوز تمام نشده است. در همین حال طبق این گزارش یکی از موضوعات برنامه‌ریزی شده برای این نشست جنگ یمن است. یک منبع دیگر کنگره هم گفت که موضوع نقش داشتن عربستان در قتل جمال خاشقجی، روزنامه نگار منتقد سعودی نیز در این جلسه مطرح خواهد شد و به غیر از آن سیاستگذاری مربوط به روابط روسیه- آمریکا نیز مورد بحث قرار خواهد گرفت.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا درباره حضور پامپئو در این نشست اعلام کرد که این وزارتخانه فعلا چیزی برای اعلام کردن ندارد و وزارت دفاع آمریکا نیز به درخواست برای اظهارنظر درباره این گزارش پاسخ نداد.

مجلس سنا

برخی دستیاران سنا هشدار دادند که به دلیل مخالفت دولت ترامپ هنوز دورنمای تصویب قوانین مربوط به تحریم‌های جدید علیه عربستان چندان قطعی نیست.

ترامپ روز سه‌شنبه هشدار داد اگر روابط با عربستان بر سر قتل خاشقجی فرو بپاشد قیمت نفت سر به فلک می‌گذارد.