معترضان به افزایش قیمت سوخت در فرانسه که در جنبش خودجوش «جلیقه زردها» شرکت داشتند، با وجود سرمای هوا به مقاومت خود در مقابل دولت ادامه دادند.

به گزارش خبر گزاری موج به نقل از وزارت کشور فرانسه، ۱۲۰۰ تن از معترضان در شامگاه شنبه با شعار «ماکرون استعفا» در میدان کنکورد تجمع کردند و خیابان شانزلیزه را در پاریس بستند.

به گفته این وزارتخانه، ماموران ناچار شده‌اند با شلیک گاز اشک‌آور راه‌های بزرگ مجاور را باز کنند.

اعتراضات به افزایش قیمت سوخت در فرانسه توسط احزاب سیاسی یا اتحادیه‌های کارگری آغاز نشده است و شهروندان معترض و منفرد آغازگر آن بوده‌اند.

علامت معترضان، که به آنان جلیقه‌زردها می‌گویند، پوشیدن جلیقه‌های ایمنی شب‌رنگ است که وجود آن‌ها در خودروی تمامی رانندگان فرانسوی الزامی است.

یک خودرو به هنگام تلاش برای عبور از راه مسدود شده با یکی از معترضان برخورد می‌کند

در جریان حوادث اخیر تا کنون یک تن در اثر برخورد با یک خودرو جان خود را از دست داده است.

به گفته پلیس فرانسه پس از آنکه معترضان جلوی این خودرو را می‌گیرند و به روی آن می‌کوبند، راننده دچار «وحشت ناگهانی» می‌شود و به صورت غیرعمدی پای خود را بر روی پدال گاز فشار می‌دهد و خودرو به جمعیت برخورد می‌کند. این فرد که قصد داشته دختر خردسال خود را به پزشک برساند دستگیر شده و تحت بازداشت است.

همچنین تا کنون ۱۰۶ نفر نیز زخمی شده‌اند. به گزارش وزارت کشور اغلب آنان توسط خودروهایی که قصد داشتند از مسیرهای مسدود شده به هر قیمت عبور کنند مصدوم شده‌اند.

بر اساس مصوبه جدید دولت فرانسه از ابتدای سال آینده میلادی مالیات بر هر لیتر گازوییل ۶.۵ و هر لیتر بنزین ۲.۹ سنت افزایش خواهد یافت.