بهای نفت خام امروز همراه با کاهش عرضه نفت روسیه تا پایان سال میلادی، یک درصد افزایش یافت.

به گزارش خبرگزاری موج و به نقل از رویترز، قیمت نفت خام برنت امروز دوشنبه 19 نوامبر (28 آبان) با 65 سنت یا 1 درصد افزایش به 67.41 دلار در هر بشکه و نفت خام «دبلیو تی آی» (WTI) با 76 سنت یا 1.4 درصد افزایش به 57.22 دلار در هر بشکه رسید.
به نوشته این خبرگزاری، سازمان کشورهای صادر کننده نفت یا اوپک که عملا توسط عربستان سعودی هدایت می شود، تولید کنندگان نفت و متحدانش را بر این داشته تا در راستای تنظیم عرضه و تقاضا، تولیدات نفت خود را بین یک میلیون بشکه تا 1.4 میلیون بشکه در روز کاهش دهند.

'الکساندر نواک' وزیر انرژی روسیه می گوید: روسیه که از اعضای اوپک نیست در حال برنامه ریزی برای امضای قرارداد مشارکت با گروه بوده است و جزئیات این طرح در نشست روز 6 دسامبر (15 آذر) اوپک در وین اعلام خواهد شد.
به نوشته تحلیلگران، به وجود سود نفتی امروز دوشنبه، قیمت نفت خام هنوز هم یک چهارم کمتر از افزایش ماه اکتبر (مهر- آبان) می باشد که با افزایش تولید و کاهش رشد تقاضا، کاهش یافته بود. این اتفاق در پی اعطای معافیت تحریم های دونالد ترامپ به وارد کنندگان بزرگ نفت ایران بخصوص در آسیا که در ماه نوامبر (آبان) مجددا اعمال شد، صورت گرفت.
پالایشگاه نفت فوجی ژاپن پس از معافیت از تحریم های ایران خرید نفت خام از ایران را از سر گرفت. ژاپن خرید نفت ایران را پیش از دریافت معافیت در ماه نوامبر به طور کامل متوقف ساخته بود. 
رویترز در ادامه نوشت، با این حال تولید نفت ایالات متحده نیز رو به افزایش است. طبق گزارش هفتگی منتشر شده توسط شرکت خدمات انرژی 'بکر هیوز'، در هفته منتهی به ماه نوامبر (اوایل آبان) دو مخزن نفتی دیگر به مخازن این کشور اضافه کردند که تعداد کلی این مخازن را 888 عدد رساند که بیشترین میزان از سال گذشته میلادی می باشد.
افزایش فعالیت حفاری نشان دهنده افزایش بیشتر در تولید نفت خام ایالات متحده است که در سال جاری میلادی تقریبا یک چهارم افزایش داشته و به رقم 11.7 میلیون بشکه در روز رسیده است.